W kapłański Wielki Czwratek otrzymaliśmy pozdrowienia i życzenia od ks. Piotra Pochopienia - misjonarza posługującego w Brazylii. Zachęcmy do lektury.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej!
Także i u nas rozpoczął się Wielki Tydzień w Niedzielę Palmową. W tym roku nie było procesji, gdyż cała sobotę i niedzielę padał deszcz.
W każdą sobotę i niedzielę sprawuje po cztery Msze święte (czasem dochodzą Msze pogrzebowe), jedna w kościele głównym i trzy w kościołach filialnych. Będąc sam na parafii przez cały Wielki Post, prawie każdego dnia do dwóch godzin posługiwałem w konfesjonale. Nawet podczas ciężkiej choroby, która mnie dotknęła musiałem jechać do kościołów filialnych, gdyż były zaplanowane Chrzty i ludzie chcieli skorzystać na Wielkanoc z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
A co się stało z moim zdrowiem? Złapałem chorobę Dengi. Jest to zakażenie krwi przez ugryzienie komara. A objawy to: wysoka gorączka (u mnie było 39,4), ból całego ciała, olbrzymie zmęczenie, brak siły (tylko jak przeczytałem Ewangelię, to musiałem na kilka minut odpocząć), wymioty, brak apetytu, swędzenie całego ciała – i tak do dwóch tygodni, a dochodzi się do pełni zdrowia nawet do dwóch miesięcy. Nie jest to choroba zakaźna, tylko dotyczy ugryzionego przez komara, ale jest to choroba śmiertelna. W mojej parafii przez 7 lat pochowałem kilkanaście osób, które zmarło na chorobę Dengi. Nie ma na to lekarstwa, tylko kroplówka na wzmocnienie organizmu i picie do kilku litrów wody w dzień i w noc. W niektórych przypadkach transfuzja krwi. Ale już jest prawie dobrze. Chociaż w mojej parafii nadal jest chorych ponad 400 osób.
U nas w diecezji Guarapuava Msza Krzyżma jest sprawowana w Wielki Wtorek, gdyż niektórzy księża mają do katedry ponad 400 km (ja mam tylko 176 km). Dlatego jest w Wielki Wtorek, bo księża mieliby trudności w Wielki Czwartek ze zdążeniem na Mszę św. Wieczerzy Pańskiej.
W Wielki Czwartek od świtu do końca dnia, jest tradycją, że można sąsiadowi ukraść jedną kurę, jedną owcę lub jednego prosiaka. A następnie, jak ci się to uda, to w Niedzielę Wielkanocną zapraszasz sąsiada z rodziną na ucztę z jego kury, owcy czy prosiaka. Dlatego każdy wyjątkowo pilnuje swoich zwierząt w tym dniu, aby się nie dać ośmieszyć, że się dało okraść.
W Wielki Czwartek, Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej zaplanowałem na godzinę 19.00, a po Mszy św. będzie przedstawienie Męki Pańskiej – przygotowane po raz czwarty przez Teatr dorosłych. Na Mszy Wieczerzy Pańskiej Szafarze Eucharystii odnawiają swoje przyrzeczenia na kolejny rok oraz w tym roku pobłogosławię 5 nowych Szafarzy Eucharystii, którzy zakończyli roczny kurs przygotowawczy (w tym momencie w parafii posługuje 78 szafarzy Eucharystii).
Wielki Piątek to czas ciszy i zadumy. I rzeczywiście jest w mieście cisza i wszystko pozamykane. Tego dnia jest także zaplanowana od godziny 9.00 spowiedź dla osób, którzy przyjechali na święta czy to z pracy, czy ze szkoły, czy w odwiedziny (i zawsze spowiadam przez około 4 godziny). Droga Krzyżowa ulicami miasta zaplanowana jest na godzinę 15.00 i później liturgia Wielkiego Piątku. Mówiono mi, że w Wielki Piątek ptaki w Brazylii nie śpiewają, sprawdziłem to kilka razy i rzeczywiście – w Wielki Piątek jest cisza! Moje papugi cały dzień milczą, a nawet nie schodzą na jedzenie – jest to coś niesamowitego. Nawet je w tamtym roku prowokowałem do otwarcia dzióbka i się nie dały sprowokować.
Wielka Sobotę także o godzinie 10.00 święcę pokarmy, a po tym rozwozimy przygotowane paczki żywnościowe do najbardziej potrzebujących. Liturgia ze wszystkimi czytaniami zaplanowana jest na godzinę 19.00 (jest już ciemno).
W Niedziele Wielkanocną jest tylko jedna Msza św. w kościele głównym o godzinie 8.00 rano i później świętowanie w rodzinach, gdyż nie ma drugiego dnia świątecznego i wszyscy w poniedziałek wracają do pracy.
W Brazylii bardzo często spotykamy symbole religijne na samochodach, nazwy gospodarstw są zawierzeniem patronom świętym, ludzie często do pracy czy do kościoła przychodzą w koszulkach z symbolami religijnymi. Często wjazdy do miast są oznaczone tablicami np. „Chrystus naszym Królem” lub figurami świętych. Jest to piękny gest pokazującym przynależność do Chrystusa.
A z bieżących spraw w mojej posłudze:
W lipcu 2015 roku właściciel jednego z dużych gospodarstw rolnych, wybudował w surowym stanie kościół – kaplicę, który miał służyć dla jego pracowników i kilkunastu rodzin w okolicy. Kościół nie został skończony z powodu śmierci właściciela. Gospodarstwo zostało sprzedane, a nowy właściciel nie mieszka na terenie mojej parafii tylko w Curtyba i nie jest zainteresowany pomocą w zakończeniem budowy. Kościół został wybudowany na ziemi należącej do urzędu miasta.
W 2024 roku na tym terenie, obok tego kościoła zamieszkali ludzie bez ziemi, którzy nie mają nic i czekają, aż państwo da im kawałek ziemi. Cały proces otrzymania ziemi trwa kilkanaście lat. A kiedy otrzymają na własność ziemię, to większość będzie nadal mieszkała w tej okolicy, gdyż ziemia najczęściej zostanie odkupiona od któregoś z właścicieli i podzielona na kawałki. Na ten moment wokół kościoła zamieszkuje w namiotach foliowych 147 rodzin.
W sierpniu 2024 roku przedstawiciele tych rodzin przyszli do mnie z prośbą, aby otoczyć ich troską duszpasterską. Od września co miesiąc odprawiam tam Mszę św., a co tydzień w niedzielę katecheci przewodniczą kultowi Słowa Bożego. Od stycznia rozpoczęliśmy katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Także wiele osób dorosłych przygotowujemy do sakramentu Chrztu św.
Pomagamy także w organizowaniu paczek żywnościowych. Większość ludzi z tych namiotów pracuje tylko dorywczo, a jest tam bardzo dużo dzieci i młodzieży.
Dlaczego to zająłem się tymi ludźmi za zgodą Księdza Biskupa Amiltona Manuel da Silva (mojego ordynariusza diecezji Guarapuava). Jeżeli Kościół katolicki nie otoczy ich swoją opieką duszpasterską – to przyjdą pastorzy ewangelicy i zaczną swoją naukę i nawracanie na ewangelicyzm, a to zacznie się nawracanie na ewangelicyzm także w szkołach itp. I w ten sposób na własne życzenie doprowadziłbym do trudnej i problematycznej sytuacji dla parafii, z której już by nigdy nie było pozytywnego rozwiązania, tylko same kłopoty i bałagan. A pastorzy potrafią być bardzo bezwzględni kiedy przejmują do własnego kościoła jakąś rodzinę. Wtedy nie ma już możliwości odejścia od Kościoła ewangelickiego (palą ich domy, zastraszają). Znam wiele takich przypadków – także w mojej parafii.
Ludzie zamieszkujący wokół tego kościoła – kaplicy nie mają żadnej możliwości pomocy w dokończeniu budowy tego kościoła, a wręcz parafia musi pomagać w zakupie żywności. Więc doszła mi do obsługi, jeszcze jedna wspólnota pod wezwaniem Świętego Expedito. W tym momencie mam do obsługi kościół główny i 17 kościołów filialnych.
Moim cichym planem jest w drugiej połowie roku dokończyć budowę i remont tego kościoła.
Życzę na Wielki Czwartek Czcigodnym Księżom Biskupom i Drogim Braciom Kapłanom niegasnącej miłości do Eucharystii, gorliwości oraz siły potrzebnych do głoszenia Dobrej Nowiny, a także obfitych owoców duszpasterskiej pracy. Oby radość i satysfakcja towarzyszyły Wam w każdym dniu posługi kapłańskiej. Niech Bóg obdarza Was wszelkimi łaskami, abyście mogli w pełni realizować swoje powołanie. Na Mszy Krzyżma obejmowałem was moją modlitwą.
A na Niedzielę Wielkanocną życzę sobie i nam wszystkim: Niech Święta Wielkiej Nocy przypomną Nam, że każdy koniec może być początkiem czegoś pięknego. Wśród zgiełku codzienności znajdźmy czas na chwilę zadumy, a Wielkanoc niech napełni Nas siłą do działania i wiarą w przyszłość. Niech pokój Zmartwychwstałego wypełni Nasze serca, a wiosna (u mnie jesień) niech przyniesie odnowę ducha. Niedziela Zmartwychwstania to dowód, że nadzieja potrafi zwyciężyć wszystko – obyśmy nigdy jej nie tracili. Życzę sobie i wszystkim mądrości płynącej z doświadczenia i nadziei, która nie zna granic. Alleluja! Jezus Zmartwychwstał.
Szczęść Boże!
Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ Z BRAZYLII
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy Świętej.
LITURGIA GODZIN z dnia.
Ci, którzy będą uczestniczyli w liturgii Wigilii Paschalnej, mogą opuścić Modlitwę na zakończenie dnia.
WIGILIA PASCHALNA
W WIELKĄ NOC:
Liturgia Światła,
Liturgia Słowa,
Liturgia Chrzcielna,
Liturgia Eucharystyczna
† Bolesław Rusak 1967
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl