To, czym w swej istocie jest Eucharystia można najkrócej i najtrafniej określić jako dar i tajemnica – powiedział bp Andrzej Kaleta w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
Eucharystię przedstawił jako dar – „ponieważ nikt na niego nie zasługuje”.
– Jest otrzymywany darmo z łaski Boga za pośrednictwem kapłana. Każda Msza św. jest też tajemnicą, bo nie sposób ogarnąć jej naszym umysłem. Dziś, Pan Jezus chce przez to, co dokonało się w Wieczerniku nam powiedzieć, że nie wystarczy tylko z wiarą Go przyjąć w Eucharystii, lecz swoim życiem trzeba wobec innych zaświadczyć o miłości, jakiej od Niego doświadczyliśmy – mówił bp Kaleta.
Zarazem biskup przypomniał, że Wielki Czwartek to dzień w którym w sposób szczególny celebrujemy tajemnicę kapłaństwa i Eucharystii, z obrzędem poświęcenia w katedrach oleju krzyżma i oleju chorych oraz podczas wieczornych uroczystości, upamiętniających z kolei ustanowienie Eucharystii. Jan Paweł II – „wielki papież”, autor książki „Dar i tajemnica” najtrafniej właśnie tymi słowami, określił Eucharystię.
Bp Kaleta zachęcał, aby w wyobraźni przywołać wydarzenia sprzed 2 tys. lat w Jerozolimie, 14 dnia miesiąca Nisan, w Jerozolimie pełnej gwaru i ruchu w oczekiwaniu świąt paschalnych, upamiętniających wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza. Na dwa dni przed świętem Paschy do Jerozolimy dotarł również Jezus z apostołami, planując spożyć wieczerzę.
– Stało się jednak coś, co zapadło im głęboko w pamięć, ale i w serce. Otrzymali nakaz, aby to, co działo się na ich oczach, czego byli świadkami, w przyszłości sami powtarzali do końca swoich dni; co więcej, mieli tego uczyć innych, których później wyświęcą na biskupów i kapłanów – wyjaśniał bp Kaleta. Wydarzenie to opisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian.
Biskup przypomniał także wymowny obrzęd umywania nóg apostołom, dokonany przez Jezusa. – Jezus, prawdziwy Bóg-Stwórca, klęknął przed swoim stworzeniem w postawie służby. Po co to uczynił? Aby pokazać, jak nas kocha – tłumaczył biskup, zauważając, że żadnego z apostołów Jezus nie wykluczył z tego obrzędu. – Dopiero po tym, jak Jezus każdego z uczniów dopuścił do największej tajemnicy, jak każdemu z nich pozwolił uczestniczyć w Eucharystii, jak obmył im nogi, dopiero wtedy wskazał, kto Go zdradzi – przypomniał.
– O tym, że Jezus jest prawdziwie obecny pod postaciami eucharystycznymi, zaświadczają też wszystkie cuda eucharystyczne, które dokonały się w świecie – podkreślił. Przytaczał także m.in. słowa św. Jan Vianneya na temat Eucharystii.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy Świętej.
LITURGIA GODZIN z dnia.
Ci, którzy będą uczestniczyli w liturgii Wigilii Paschalnej, mogą opuścić Modlitwę na zakończenie dnia.
WIGILIA PASCHALNA
W WIELKĄ NOC:
Liturgia Światła,
Liturgia Słowa,
Liturgia Chrzcielna,
Liturgia Eucharystyczna
† Bolesław Rusak 1967
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl