Tłumy wiernych wzięły udział w Liturgii Wielkopiątkowej w kieleckiej Kkatedrze. Obrzędy rozpoczęły się od procesji w ciszy, po której Biskup Kielecki Jan Piotrowski upadł na twarz w geście prostracji.
Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej według św. Jana, w wykonaniu Chóru Bazyliki Katedralnej.
Homilię wygłosił diakon Piotr Cieplewicz, który podkreślał, iż istotą krzyża nie jest samo cierpienie, ale miłość, która jest od niego silniejsza.
– W centrum dzisiejszej liturgii znajduje się krzyż – znak hańby i potępienia, który nasz Mistrz, Jezus Chrystus, dobrowolnie przyjmuje. Gdy mówimy o krzyżu, musimy zawsze pamiętać o tym, że Bóg nie jest jego sprawcą. Bóg nigdy nie jest sprawcą zła, bólu czy śmierci. Pomaga nam to zrozumieć modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Gdy Jezus mówi: „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie”, nie oznacza to: jeżeli chcesz mnie zabić, to zrealizuj swój zamysł. Nie. Słowa Jezusa: „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie” wyrażają raczej myślenie naszego Mistrza, które mówi: „Sam z siebie chciałbym uciec albo się bronić, ale chcę także – z miłości do Ciebie – pozostać wierny wbrew wszystkiemu, nawet wbrew ciężarowi krzyża. Chcesz tego? Czy też chcesz, żebym pozostał w Twoje imię i złożył ofiarę?” Modląc się, Jezus rozeznaje, że wolą Bożą jest to ostatnie rozwiązanie. I oto właściwe rozumienie krzyża – krzyża jako doświadczenia zła, cierpienia, niesprawiedliwości, hańby. Krzyża, który nie pochodzi od Boga, ale jest wynikiem działania ludzi – czynów wynikających z ludzkiego zaślepienia, które Bóg dopuścił, aby mógł się zrealizować Jego zbawczy zamysł. Bóg jednak w tym cierpieniu pozwala zaistnieć nieskończonej miłości Syna. Istotą krzyża nie jest więc samo cierpienie, ale miłość. Miłość, która jest większa, która jest silniejsza od każdego cierpienia – mówił.
– Krzyż to choroba, która nas dotyka, krzyż to doświadczenie utraty bliskiej nam osoby. Krzyżem jest wszystko to, co niszczy i degraduje nasze życie, co odbiera mu smak i rozmach, a z czym spotykamy się sporadycznie, okresowo bądź na co dzień. Krzyż jest zwłaszcza tam, gdzie cierpisz i nie rozumiesz dlaczego. Wydaje się absurdem, wobec którego najchętniej chcielibyśmy się zbuntować, od którego chcielibyśmy uciec. I nic dziwnego, że krzyż rodzi bunt. W cierpieniu człowiek chce protestować, szuka sprawiedliwości na własną rękę. Jednak właśnie wtedy, kiedy uciekamy od krzyża, popadamy w lęki, dopuszczamy się gwałtowności, widzimy w innych ludziach tylko wrogów, zamykamy się w egoizmie. Drodzy, nie ma innej drogi ucieczki od krzyża jak grzech. Uciekając od krzyża, zawsze idziemy w stronę grzechu. Nasz los nie jest jednak Bogu obojętny. Dlatego posyła na świat swojego Syna. Jezus jednak nie przychodzi, aby usunąć cierpienie, ale po to, aby pozbawić je jego śmiertelnego jadu – dodaje diakon Piotr Cieplewicz.
Po Liturgii Słowa wierni uczestniczyli w Adoracji Krzyża, a następnie przyjęli Komunię Świętą.
Zakończeniem Liturgii Wielkopiątkowej było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu. W katedrze odbywa się całonocne czuwanie przy Grobie Pańskim. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl