W dniach żałoby, gdy świat wstrzymał oddech po odejściu Ojca Świętego Franciszka, również Pretoria stała się miejscem szczególnej modlitwy i refleksji – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.
W każdej diecezji odprawiano specjalne Msze Święte, podczas których wierni jednoczyli się w duchu wdzięczności za życie i posługę Papieża. Największe kanały telewizyjne poświęcały wiele godzin wspomnieniom o osobie Papieża Franciszka oraz jego niezwykłemu dziełu na rzecz pokoju, ubogich i jedności między ludźmi.
W Nuncjaturze Apostolskiej w Pretorii, zgodnie z dyplomatycznym zwyczajem, wystawiona została Księga Kondolencyjna. Przez dwa dni – w środę i czwartek – zainteresowanie było tak wielkie, że utworzyła się nawet kolejka. Niektórzy ambasadorowie musieli czekać ponad pół godziny na możliwość osobistego złożenia wpisu. W rozmowach wspominali swoje spotkania z Papieżem Franciszkiem — jego serdeczność, prostotę i wyjątkową zdolność zbliżania do siebie ludzi. Opowiadali również o narodowej żałobie ogłoszonej w ich krajach na znak szacunku dla odchodzącego Ojca Świętego.
Ze strony władz państwowych Republiki Południowej Afryki hołd Papieżowi oddał Wiceminister Spraw Zagranicznych, J.E. Alvin Botes, swoją obecnością oraz wpisem w Księdze Kondolencyjnej.
W porozumieniu z Arcybiskupem Pretorii, J.E. abp Dabulą Mpako, ustaliliśmy odprawienie specjalnej Mszy Świętej dla Korpusu Dyplomatycznego na sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 10:00. W przeddzień tej uroczystości dowiedzieliśmy się, że właśnie na ten sam dzień i godzinę wyznaczono również pogrzeb Papieża Franciszka w Watykanie. To nie był przypadek — jak mawiał śp. ks. Bronisław Bozowski: „Przypadków nie ma, są tylko znaki”.
W tych dniach Pretoria stała się sercem duchowej jedności, modlitwy i wzruszenia za człowieka, który odmienił Kościół i poruszył serca milionów.
W przededniu uroczystej Mszy Świętej, zaplanowanej w parafii św. Piusa X w Pretorii, udałem się tam osobiście, aby sprawdzić stan przygotowań. Atmosfera w parafii była pełna skupienia, modlitewnego napięcia i cichej, przejmującej zadumy.
W salkach parafialnych trwały właśnie katechezy dziecięce. Proboszcz parafii, o. Peter Williams OFM, poprosił mnie, abym zwrócił się do dzieci i udzielił im błogosławieństwa. Okazało się, że tego dnia katechezy poświęcone były postaci Papieża Franciszka — znak niezwykłej Bożej Opatrzności.
W kilku prostych, ale sercem płynących słowach przypomniałem dzieciom, jak Pan Jezus powiedział do Piotra: „Ty jesteś Piotr, i na tej Skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”. Wyjaśniłem, że Papież Franciszek był 266. następcą św. Piotra, prowadząc Kościół z pokorą, czułością i wielką miłością.
Na zakończenie spotkania rozdałem dzieciom i katechistom obrazki z wizerunkiem Papieża Franciszka. Wspólnie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, zatrzymując w kadrze tę podniosłą chwilę. Wzruszenie malowało się na twarzach wszystkich obecnych — czuło się, że nawet najmłodsi rozumieli wyjątkową wagę tych wydarzeń.Wduchu jedności i głębokiej wiary przygotowywaliśmy się na nadchodzącą Mszę Świętą, powierzając duszę naszego ukochanego Papieża Bożemu Miłosierdziu.
W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, kościół p.w. św. Piusa X w Pretorii stał się miejscem szczególnej modlitwy i żałoby. Choć Msza Święta miała rozpocząć się o godzinie 10:00, już godzinę wcześniej przed świątynią zaczęli gromadzić się dyplomaci, przedstawiciele władz i wierni, wypełniając wnętrze kościoła po brzegi. Atmosfera była przepełniona ciszą, głębokim szacunkiem i niewypowiedzianym wzruszeniem.
Po lewej stronie prezbiterium ustawiliśmy portret Papieża Franciszka — prosty, ale wymowny znak obecności tego, którego serca i modlitwy zjednoczyły dziś ludzi wielu narodowości i wyznań. Kwiaty, świece i modlitwy splatały się w jeden wielki hymn dziękczynienia za życie i pontyfikat Papieża pokoju i miłosierdzia. Oprawę muzyczną zapewniła wspólnota Koinonia św. Jana Chrzciciela, której przełożony, ks. Michał Wojciechowski, koncelebrował Mszę Świętą.
Tego dnia, gdy przewodniczyłem Eucharystii, moje serce biło w rytmie dwóch kontynentów. Na początku Mszy powiedziałem wiernym: „W tej samej chwili na placu św. Piotra rozpoczyna się pogrzeb naszego ukochanego Ojca Świętego”. Czułem, jak ta równoczesność staje się mostem między Rzymem a Pretorią — mostem zbudowanym z modlitwy i wspólnoty, której Papież Franciszek był najczulszym architektem.
Arcybiskup Pretorii, J.E. Dabula Mpako, wygłosił głęboką homilię, a koncelebrowali ją Arcybiskup Senior William Matthew Slattery OFM, Biskup Pomocniczy Masilo John Selemela oraz liczni księża. Wśród obecnych byli także Wiceminister Spraw Zagranicznych RPA, J.E. Alvin Botes z małżonką, liczni ambasadorowie i pozostali dyplomaci.
Gdy arcybiskup Mpako wchodził na ambonę, modliłem się w duchu, by jego słowa dotknęły serc tak, jak niegdyś dotykały ich słowa Papieża Franciszka. I tak się stało. Homilia była jak duchowe zwierciadło — pełna miłości, wdzięczności i nadziei.
Wiceminister J.E. Alvin Botes w swoim przemówieniu wyraził nie tylko głęboki szacunek dla osoby Papieża Franciszka, ale także solidarność ze wspólnotą katolicką, która jest żywą i integralną częścią narodu południowoafrykańskiego. Jego obecność uhonorowała zarówno pamięć naszego Ojca Świętego, jak i głębokie więzy przyjaźni łączące Stolicę Apostolską z Republiką Południowej Afryki.
Po zakończeniu Eucharystii skierowałem do zgromadzonych słowa pełne wdzięczności i wzruszenia. Podziękowałem Arcybiskupowi za głęboką homilię, Wiceministrowi za poruszające wystąpienie oraz wszystkim dyplomatom za znaki solidarności — wpisy w Księdze Kondolencyjnej, serdeczne gesty i obecność, które na zawsze pozostaną w pamięci lokalnej wspólnoty katolickiej.
W swoim przemówieniu przypomniałem także o osobistej więzi z Papieżem Franciszkiem, podkreślając, że to właśnie On powołał mnie na biskupa i posłał do posługi w Południowej Afryce. Na zakończenie zacytowałem duchowy testament Papieża: „Swoje cierpienia ofiaruję Panu za pokój na świecie i braterstwo między narodami”.
Msza Święta Requiem stała się nie tylko pożegnaniem, ale także świadectwem tego, jak głęboko Papież Franciszek wpisał się w serca wiernych i ludzi dobrej woli na całym świecie. Wzruszenie, modlitwa i cisza, która unosiła się nad świątynią, były najpiękniejszym hołdem dla jego życia, misji i dziedzictwa.
Po Mszy Świętej spotkaliśmy się jeszcze na kawie i ciastku w sali parafialnej, gdzie dzieliliśmy się wspomnieniami o Papieżu oraz refleksjami na temat jego nauczania.
Wieczorem tego samego dnia udałem się do Johannesburga, do siedziby telewizji ENCA, gdzie udzieliłem wywiadu o Papieżu Franciszku. Powiedziałem tam, że świeckie podziały na lewicę i prawicę nie do końca oddają istotę jego pontyfikatu. Papież Franciszek pragnął bowiem, aby Kościół wyszedł na cały świat, zgodnie ze słowami Pana Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”(Mk 16, 15).
✠ Henryk M. Jagodziński
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W RPA, LESOTHO, NAMIBII, ESWATINI i BOTSWANIE
Pretoria, dnia 26 kwietnia 2025 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
II tydzień psałterza
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości,
włącznie z II Nieszporami.
Odmawia się Chwała i Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20
(zwłaszcza w tym dniu).
W modlitwach eucharystycznych
1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Dziś rozpoczyna się
81 Tydzień Miłosierdzia.
† Antoni Gębka 1979
† Stanisław Sztafrowski 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl