Współczesny człowiek chce zrezygnować z daru rodziny, bo przy założeniu rodziny ślubuje się miłość, wierność, uczciwość małżeńską oraz trwanie razem aż do śmierci (…). Woli transakcję. Zwrócił na to uwagę bp Kazimierz Ryczan w bazylice katedralnej, przewodnicząc Mszy św. dla XXXII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która 8 sierpnia weszła do Kielc. To czwarty dzień pielgrzymowania na Jasną Górę.
Mszę św. koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, który idzie z pielgrzymami. W czasie Mszy św. Biskup Kielecki pobłogosławił zawarcie związku małżeńskiego przez parę pielgrzymów: Martę i Mateusza. W homilii skupił się na ukazaniu rodziny jako daru Boga i na bolączkach współczesnych rodzin.
Przypomniał, że pomimo zmieniających się epok, mimo upadków i powstawania państw, systemów politycznych, „rodzina trwała, jak każdy dar Boga”. Tymczasem, podczas gdy „u Pana Boga nie zmieniło się nic”, to „zmienił się współczesny człowiek”. „Nie chce żadnego daru, nie chce darować, chce brać, kupować, dokonywać transakcji (…). Nie chce daru rodziny, bo taki dar obciąża, nie jest rentowny. Woli transakcję” – zauważył biskup kielecki. Podkreślił, że człowiek dzisiejszy wybiera transakcję, gdyż jest wygodniejsza, jako zawierana na określony czas, z możliwością potargowania się. „Dar rodziny nie znosi przetargów (…), żąda zaangażowania serca” – dodał kaznodzieja.
Zwracając się do nowożeńców zaapelował, by na równości i miłości zbudowali prawdziwy dom. „Nie z cegły ani z betonu, dom ten powstanie z modlitwy, cierpienia, zwycięstw, przegranych, przebaczenia, nieprzespanych nocy” – stwierdził bp Ryczan.
Kielce – stolica diecezji - są czwartym dniem pielgrzymki kieleckiej, która wyruszyła z Wiślicy 5 sierpnia i przez Ponidzie dotarła dzisiaj do miasta. Pielgrzymi mają jeszcze do przebycia ok. stu kilometrów i za sobą mniej więcej tyle samo. Na Jasną Górę 13 grup pielgrzymki kieleckiej wejdzie 13 sierpnia. W tym roku idzie w niej łącznie ok. 3 tys. osób.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Przeczytaj: Penły tekst homilii Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl