Co dziesiąta śliwka trafiająca na polski rynek, pochodzi z gminy Szydłów w województwie świętokrzyskim, zwanej z tego powodu zagłębiem śliwkowym. Dziękczynienie za śliwkowe zbiory rozpoczęła 18 sierpnia wieczorem w Szydłowie Msza św., a po niej miał miejsce festyn.
Mszę św. sprawowano na dziedzińcu zamkowym, przewodniczył ks. prałat Wiesław Jasiczek – proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej z Kielc, a homilię mówił ks. Józef Smulczyński – wieloletni duszpasterz z Niemiec. Eucharystię celebrowali także: redemptorysta - ks. prof. Paweł Mazanka z UKSW w Warszawie i ks. Ryszard Piwowarczyk – proboszcz z Szydłowa. Zostały poświęcone dwa kosze śliw: dla gospodarza parafii i gospodarza gminy.
„Msza św. w intencji sadowników i ich rodzin oraz o pomyślność mieszkańców gminy to taka śliwkowo- dożynkowa tradycja” – mówi KAI proboszcz z Szydłowa ks. Ryszard Piwowarczyk. Przyznaje, że uprawa śliw – ponad 30 gatunków w rejonie, to motor napędowy lokalnej gospodarki i „wyjątkowo smakowity” produkt lokalny. „Przy plebanii jest duży parking, na którym od lipca do października trwa sprzedaż śliwek. Przyjeżdżają po nie samochody z Polski i z zagranicy, czyli nabywcy, którzy znają jakość śliwek z naszego zagłębia śliwkowego” – dodaje.
W tym roku śliwki obrodziły. Sadownicy przyznają, że zebrali więcej owoców niż przed rokiem, jednak dojrzewanie niektórych gatunków zakłóciła susza. Sadów w gminie Szydłów stale przybywa. 10 lat temu zajmowały 600, a teraz już ponad 1000 hektarów.
Podczas niedzielnego festynu można było obejrzeć wyjątkowy pokaz suszenia owoców. Tradycyjna metoda, znana co najmniej od XIX wieku, w Szydłowie nadal jest praktykowana. Owoce suszy się na tak zwanych laskach, dzięki czemu mają niepowtarzalną barwę i smak oraz dymny zapach.
Na dziedzińcu zamkowym podczas festynu sprzedawano śliwki oraz produkty ze śliwek, m.in. powidła, nalewki, pierogi, ciasta. „Śliwkową” promocję uzupełniał także program artystyczny – w tym roku gwiazdą był zespół Pectus.
Szydłów to nie tylko sadownicze zagłębie śliwkowe. Było o nim głośno w Polsce od czasów średniowiecza, szczególnie wskutek działalności budowniczej Kazimierza Wielkiego. Miasteczko zyskało miano "polskiego Carcassonne" dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów - architektonicznych i przestrzennych - średniowiecznego miasta. Budowle zamkowe miasta, usytuowane w jego narożu, wchodziły ongiś w skład kazimierzowskiego systemu obrony kraju, spełniając funkcje ustrojowo-administracyjne i polityczno-strategiczne.
Do najważniejszych zabytków miasteczka, poza kościołem św. Władysława – fundacji Kazimierza Wielkiego, zalicza się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół Wszystkich Świętych, synagogę.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl