Od Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej, celebrowanej przez biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, rozpoczęły się obchody 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Ich organizatorem była świętokrzyska „Solidarność”.
W homilii bp Frankowski przypomniał okoliczności tworzenia „Solidarności”, międzyludzkie więzi oraz stan wojenny. Odniósł się także do trudnej sytuacji związku i Polaków w czasach obecnych.
Zauważył, że Solidarność „połączyła Polaków w nadziei, że coś od nich zależy. Miliony Polaków stawało się lepszymi, bo wierzyli, że ich wysiłek zmieni ojczyznę” – mówił bp Frankowski przypominając szczegóły tworzenia związku w Kielcach, kieleckie strajki oraz internowanie ponad 300 osób.
- Stan wojenny to była wielka krzywda wyrządzona narodowi, zgaszenie nadziei i radości – zauważał. „Solidarność dobił Okrągły Stół, i Magdalenka, bezpieka rozpisała wtedy scenariusz. Polacy stali się przedmiotem politycznych gier” – podkreślał bp Frankowski.
„Zamordowanego podczas jednej mroźnej nocy ducha narodu” pomagały odradzać pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i homilie, które ukazywały polskie bolączki i wskazywały kierunek przemian – mówił kaznodzieja.
Zdaniem hierarchy, obecnie „przez Polskę przetacza się fala deprawacji”, czego przejawem jest przede wszystkim naruszenie niepodważalności tradycyjnej rodziny, przez promocję dewiacji i ideologii gender, aborcji i eutanazji”, poprzez „uporczywe ataki mediów laickich na rodzinę”. Ważnym problemem pozostaje wciąż wyjazd młodych ludzi za granicę, odbieranie zasiłków, utrata pracy przez ludzi po 50 roku życia, deptanie godności pracowników.
- Dzisiaj jest zagrożone dziedzictwo „Solidarności”, a choć 21 postulatów Porozumień Sierpniowych, znanych jest w całym świecie, liberałowie je lekceważą i uważają, że to zabytek wpisany na listę UNESCO” – mówił bp Frankowski. Jego zdaniem wciąż wprowadzane są w życie „antypracownicze ustawy”. Rządowi zarzucił sprzedaż majątku narodowego i zamiar „dobrania się do składek budżetowych związku”.
„Każdy, komu bliski jest los Polaków, kto czuje się zagrożony i poniżony powinien iść solidarnie po ulicach Warszawy i dać wyraz swej solidarności” – mówił w Kielcach bp Edward Frankowski. Apelował także: „Nie czas lizać rany i wspominać, ale zakasać rękawy, brać się do roboty, włączając w to młode pokolenie”.
Podczas Mszy św. został poświęcony sztandar Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ‘’Solidarność’’ NSK Bearings Polska S.A.
Uroczystość kościelną poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a po Mszy św. uczestnicy obchodów zebrali się przed pomnikiem kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, na placu przez kielecką Bazyliką Katedralną.
Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r., które zostało zawarte między komisją rządową, a Komitetem Strajkowym oraz powstanie „Solidarności”, stały się początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu.
Wśród 21 postulatów, które Komitet Strajkowy podpisał ze stroną rządową znalazły się m. in. zapisy o powstaniu wolnych związków zawodowych, zniesieniu cenzury, skróceniu wieku emerytalnego, zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz o 3-letnich płatnych urlopach wychowawczych.
W Kielcach 33 lata temu - 29 sierpnia 1980 r. jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO-SHL, Chemar, Premę, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września - 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy - podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ »Solidarność« Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.
Zorganizowaną akcję pomocy internowanym prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym, działający od końca 1981 r., na czele z bp. Mieczysławem Jaworskim.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl