Czuwajcie nad tym, co szkoła przekazuje Waszym dzieciom! – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji III Tygodnia Wychowania. Apelują do polskich rodzin i szkół, by wychowywały do wartości. List był odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę, 1 września 2013 r.
Biskupi, przed rozpoczęciem roku szkolnego, piszą o potrzebie wychowania do wartości. Jako jego podstawę wskazują pokorę, która jest przeciwieństwem pychy czyli przesadnego skupienia na sobie i umożliwia budowanie bezinteresownych, pozytywnych relacji z drugim człowiekiem.
Biskupi zauważają, że pokora oraz związane z nią cechy, takie jak: dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania czy wierność są dziś szczególnie zagrożone „wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści”. Wskazują na to, że brak wychowania do podstawowych wartości prowadzi często do utraty sensu i celu życia, a nawet do relatywizmu moralnego.
W liście pasterskim czytamy, że prawdziwe dobro i prawidłową hierarchię wartości pomaga odkrywać wiara.
„Wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie” – piszą dalej. Podkreślają wartość wspólnych rodzinnych spotkań, rozmów, posiłków i wypoczynku. To one uczą bowiem wzajemnego zrozumienia, zaufania i ofiarnej miłości. „W rodzinie powinniśmy uczyć się zwracania do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością” – czytamy w liście Episkopatu.
Szkoła powinna wspierać rodziców w wychowaniu dzieci. Biskupi przypominają, że bez zgody rodziców nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami.
Wobec prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, biskupi apelują, by rodzice czuwali nad tym, czego uczą się ich dzieci. Przypominają, że preambuła ustawy o systemie oświaty mówi o respektowaniu przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości.
O tym, by stawiać na wartości, przypominają również nauczycielom i wychowawcom. „Nauczyciel i wychowawca nie może być neutralny. Nie powinien więc zagubić właściwej hierarchii wartości, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym” – wskazują. Zachęcają wszystkie środowiska wychowawcze do wspólnego przeżywania zbliżającego się III Tygodnia Wychowania. Będzie on obchodzony od 15 do 21 września.
tekst za: www.episkopat.pl
Przeczytaj: List KEP na III Tydzień Wychowania
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl