Od referatu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kard. Francesco Coccopalmerio rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kanonistów, z udziałem ponad stu duchownych, w tym kilku biskupów oraz świeckich specjalistów w zakresie prawa kanonicznego. Obrady i dyskusje w kieleckim Seminarium potrwają do jutra. Dziś biskup kielecki Kazimierz Ryczan otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Konferencja nosi tytuł „Przynależność do Kościoła, a uczestnictwo wiernych w życiu publicznym”, i - jak podkreśla ks. dr Bartłomiej Pieron z Kielc, organizator konferencji w imieniu Stowarzyszenia Kanonistów Polskich - tematyka referatów była osadzona w kontekście dobiegającego końca Roku Wiary. „W konferencji uczestniczy ponad sto osób, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownicy kurii biskupich i sądów, zajmujący się prawem kanonicznym” – wyjaśnia.
Konferencję otworzyli: biskup kielecki prof. Kazimierz Ryczan oraz ks. prof. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Gość z Watykanu, kard. Francesco Coccopalmerio poruszył zagadnienie wiary jako istotnego elementu przynależności do Kościoła w świetle kanonów prawa kanonicznego i nauczania Soboru Watykańskiego II, z uwzględnieniem m.in. historii tworzenia kanonów w odniesieniu do pojęcia „Ducha Chrystusowego” i budowania „komunii kościelnej”.
- Chrzest powoduje wcielenie w Kościół i jest to uwarunkowanie komunii kościelnej – mówił kardynał. Zastanawiał się także, na ile prawdziwe w codziennym życiu chrześcijan jest powyższe twierdzenie, według którego „ochrzczony jest w jedności z Kościołem”, w sytuacji np. popełnienia grzechu ciężkiego.
Z kolei bp prof. Kazimierz Ryczan ukazał przynależność wiernych do Kościoła w aspekcie socjologicznym, w odniesieniu do rzeczywistości parafialnej. - Coraz mniej ludzi identyfikuje się z parafiami, choć identyfikują się oni z Kościołem – zauważył ordynariusz kielecki omawiając różne aspekty tego zjawiska. Jedno z nich to szukanie parafii dla siebie najdogodniejszej, nie związanej z miejscem zamieszkania, swoiste traktowanie wspólnoty parafialnej jako „service stations” (stacji usługowej).
Druga spośród sześciu sesji dotyczyła aspektów prawno–teologicznych powołania chrześcijan do doskonalenia porządku doczesnego. To zagadnienie przedstawił ks. prof. Józef Krukowski (UKSW/KUL). Wyjaśniał m.in. w jaki sposób postanowienia soborowe przyczyniały się do doskonalenia życia na ziemi oraz w jaki sposób Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje doskonalenie doczesności przez swoich członków. Wielu uczestników kieleckiej konferencji, m.in. bp Marian Buczek z Ukrainy, podkreślało znaczenie dwóch ostatnich wystąpień, jako szczególnie aktualnych.
Ks. prof. Mirosław Sitarz (KUL) przestawił temat: „Obowiązek wiernych do zachowania posłuszeństwa Biskupowi Rzymu i będącymi z Nim w łączności biskupom”,zaś ks. dr Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej mówił o wyłączeniu wiernych ze wspólnoty z Kościołem.
Dzisiejsze obrady zakończyła Msza św. koncelebrowana w bazylice kieleckiej i walne zebranie kanonistów.
Uczestnicy konferencji skorzystają z noclegu w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszych, aby jutro wrócić do obrad. W sobotę będzie mowa m.in. o przynależności wiernych do obrządku, o problemach dotyczących zawarcia małżeństwa konicznego ze skutkami cywilnymi, o gwarancji wolności religijnej w życiu publicznym w Konstytucji RP oraz prawie rodziców do religijnego i moralnego wychowania dzieci w szkole publicznej w Polsce.
Podczas dwudniowych obrad zaplanowano ponad 10 referatów, prezentowanych w ramach sześciu sesji. Rangę obrad podnosi fakt, iż przewodniczącymi poszczególnych sesji są biskupi: biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej Artur Miziński, biskup piński Antoni Dziemianko z Białorusi oraz biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski.
Uczestnicy mają także możliwość zwiedzania atrakcji turystycznych i obiektów sakralnych Kielc.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Program konferencji
Pobierz: Plakat
Zobacz także: www.zjazd2013.diecezja.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z Urocz. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspomn. dowolne św. Klemensa I, papieża i męczennika (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Wspom. dowolne św. Kolumbana, opata (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Żarnowiec.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl