Weźcie losy Polski i Kościoła we własne ręce, już nie jesteście niewolnikami. Wolny człowiek, nie siedzi w domu, gdy dzieją się rzeczy ważne. Porzućcie ducha niewolnika – mówił bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w kieleckiej bazylice z okazji inauguracji roku katechetycznego 2013/2014.
Homilia bp. Ryczana była zbudowana w formie monologu św. Jana Chrzciciela, którego adresatami byli katecheci. Bp Ryczan porównywał czasy i okoliczności działania św. Jana Chrzciciela - „jednego z największych proroków”, z sytuacją współczesną, w której żyją i pracują katecheci.
Przypomniał, że w naszych czasach, w XX i XXI wieku także żyli wielcy prorocy, jak bł. Jan Paweł II – „prorok przemian w mroku komunistycznym”, prymas Stefan Wyszyński, bp. Czesław Kaczmarek, św. Maksymilian Kolbe. Znakiem czasów biskup nazwał upadek komunizmu – „imperium szatana”. Zaapelował, aby „znaków uczyć się na pustyni i na modlitwie”. „Katecheta musi budować na modlitwie wiarę swoją i wiarę uczniów” – mówił biskup kielecki.
Przypomniał sfery życia wymagające obrony, o które walczy Kościół i w które również powinni zaangażować się katecheci. To przede wszystkim ratunek dla rodziny i życia, które są zagrożone przez współczesne ustawy parlamentarne, to przeciwstawianie się atakom na Kościół.
„Nie pozwólcie sobie wmówić, że Kościół zagraża narodowi” – mówił biskup kielecki, modląc się zarazem do św. Jana Chrzciciela, aby dał katechetom siły do modlitwy, która pozwoli im odważnie bronić Boga, ojczyzny, człowieka.
Po Mszy św. katecheci spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym i wysłuchali wykładu ks. prof. Piotra Kieniewicza oraz uczestniczyli w dyskusji.
W diecezji kieleckiej rozpoczyna pracę ok. 770 nauczycieli.
„Katecheci – absolwenci wyższych uczelni otrzymują takie samo przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne, jak nauczyciele innych przedmiotów. Są dobrze przygotowani do pracy” – uważa ks. dr Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego w Kielcach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl