Ok. 200 osób, z których najstarsza miała ponad 80 lat, a najmłodsza 14 miesięcy, wyruszyło dzisiaj z bp. Marianem Florczykiem na II Rodzinny Rajd Pieszy. Tematem rajdu w tym roku są ślady i szlaki powstańców styczniowych z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. To druga edycja imprezy duszpastersko – krajoznawczej pn. „Kielce znane i nieznane”. Trasa rajdu wynosi 12 kilometrów.
„Przejdźmy tę trasę spokojnie, z radością i modlitwą” – mówił na starcie przy pomniku bł. Jana Pawła II obok kieleckiej Bazyliki Katedralnej, bp Marian Florczyk. „Wyrażam radość, że jesteśmy razem, że są wszystkie stany i ludzie w różnym wieku” – mówił bp Florczyk.
Ks. Krzysztof Banasik zwrócił uwagę na element łączenia modlitwy i rekreacji, w poznawaniu pięknych, mniej znanych zakątków Kielc. W tym pomagali na trasie świętokrzyscy przewodnicy, akcentując szczególnie wątki powstańcze. „Poza Karczówką – słynnym zgrupowaniem powstańców i górą Brusznia z powstańczym krzyżem, na trasie rajdu znalazły się także m.in. Krzyże Smoleńskie u podnóża góry Grabiny oraz nowa kapliczka gwarków” – wyjaśnia przewodnik Jacek Skrzypczak ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska.
Wędrówkę poprzedziło błogosławieństwo księdza biskupa i radosna cześć różańca. Pierwszym przystankiem był grób Bartosza Głowackiego przy Bazylice i wykład przewodnicki o zasadach pochówków przy kościołach. Następnie udano się do drewnianego kościółka z baraków jenieckich pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a potem wzdłuż miejskiej Drogi Krzyżowej - na klasztor na Karczówce. Kolejnym etapem były góra Grabina, góra Brusznia. W trakcie trasy uczestnicy rajdu modlili się za bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, za parafie i kieleckie rodziny.
Piesza wędrówka śladami powstańców zakończy się ok. godz. 14.00 wspólnym piknikiem na Stadionie przy ul. Kusocińskiego.
Organizatorami rajdu są: Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy zadbają o bezpieczeństwo piechurów.
Pierwszy tego typu rajd z bp. Marianem Florczykiem odbył się w październiku 2012 r. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów – na starcie zabrakło identyfikatorów, gdyż ponad 200 osób (a nie ja zaplanowano 130) zdecydowało się przejść trasę prowadzącą po mniej znanych zakątkach na obrzeżach Kielc.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl