Biskupi, rycerze i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego, kilkuset księży i tysiące wiernych pożegnało w czwartek, 12 września 2013 r. w miechowskiej Bazylice ks. infułata Jerzego Gredkę – proboszcza i kustosza unikatowej Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, Komandora Zakonu Rycerskiego Bożogrobców, inspiratora i twórcę odnowienia tutejszej Bazyliki z najwierniejszą i najstarszą na świecie repliką Grobu Bożego, inicjatora restauracji zakonu bożogrobców w Polsce, a także kapituły miechowskiej.
Msza św. pogrzebowej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, w koncelebrze z biskupem pomocniczym Kazimierzem Gurdą i biskupem pomocniczym z Sosnowca Piotrem Skuchą, opatem cystersów z Jędrzejowa o. Edwardem Stradomskim i ponad 300 księżmi.
Jedyną formą pożegnania zmarłego była homilia bp. Kazimierza Ryczana, gdyż śp. ks. Gredka w testamencie prosił, aby zrezygnować z wszelkich przemówień, a także z wieńców i kwiatów. Zgodnie z jego życzeniem, wyrażonym w testamencie, zebrani na uroczystości pogrzebowej rezygnując z kwiatów, wsparli hojnie ofiarą hospicjum Caritas w Miechowie.
W homilii bp Kazimierz Ryczan wspominając zmarłego, który „odszedł w pełni sił kapłańskich” zauważył bezzasadność stawiania pytania: „dlaczego?”, podobnie jak „nie pyta się, dlaczego Wielki Piątek i dlaczego krzyż”. „Nie stawia się pytań wobec tajemnicy odkupienia, pochylam głowę wobec tajemnicy Bożego Miłosierdzia” – mówił biskup kielecki. Wspominając śp. ks. Gredkę zwrócił uwagę na czas jego formacji w seminarium kieleckim, gdzie „służba w Jezusowych szeregach stała się otwarciem wszelkiej szansy. Nie jest ona jest niewolnictwem, ale przyjaźnią” – mówił biskup kielecki. Przypomniał pracę ks. Jerzego w wielu parafiach, a szczególnie w Skroniowie k. Jędrzejowa, gdzie śp. ks. Gredka na pustym placu wybudował piękny kościół i plebanię i gdzie życzył sobie być pochowany. Zaapelował, „aby grób jego nie był osamotniony”. Przypomniał także czasy miechowskie, gdzie odnowiona Bazylika „nosi znamię miłości infułata”. „Jego miłość do Jezusa widać w krużgankach, w kaplicy Grobu Bożego, w odnowionym ołtarzu” – mówił bp Ryczan.
Straż przy prostej trumnie ks. Gredki trzymali bożogrobcy i strażacy. Jedyną wiązanką był oryginalny wieniec z biało – czerwonych goździków w formie charakterystycznego krzyża jerozolimskiego.
Uroczystość w Bazylice, zgodnie z wolą zmarłego, zakończyła koronka do Miłosierdzia Bożego, która zastąpiła zwyczajowe przemówienia.
Po egzekwiach odprawionych przez bp. Ryczana, ciało zmarłego w uroczystym kondukcie było przeniesione w procesji żałobnej przez miechowski rynek, w asyście setek kapłanów, sióstr zakonnych, bożogrobców i kilkudziesięciu sztandarów obleczonych kirem.
Następnie kondukt udał się do Skroniowa. Tam w kościele św. Maksymiliana Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk w asyście kapituły miechowskiej. Ciało śp. ks. Jerzego Gredki zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Skroniowie.
Proboszcz parafii Grobu Bożego ks. infułat Jerzy Gredka do ostatnich dni życia piastował wiele funkcji i godności. Był protonotariuszem apostolskim, dziekanem dekanatu Miechów, dziekanem kapituły miechowskiej, komandorem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dyrektorem Oddziału Caritas w Miechowie, kapelanem Powiatowej Straży Pożarnej, członkiem Biskupiej Rady Kapłańskiej.
Jerzy Gredka urodził się w 1948 r. w Krzcięcicach w diecezji kieleckiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1972 r. Był wikariuszem w Uniejowie, Bielinach, parafii katedralnej w Kielcach i Jędrzejowie oraz proboszczem parafii Skroniów, gdzie wybudował nowy kościół.
W 1994 r. został mianowany proboszczem parafii Grobu Bożego w Miechowie. Jego zamiarem była zawsze pełna restauracja kilkusetletniego dziedzictwa bożogrobców w tzw. „Polskiej Jerozolimie”. Udało się odrestaurować m.in. zabytkową bazylikę miechowską, kaplicę Marii Magdaleny oraz Kaplicę Grobu Bożego z XVI w. – z najstarszą i najwierniejszą repliką Grobu Chrystusa w Jerozolimie.
Dzięki staraniom śp. ks. Jerzego Gredki parafia uzyskała dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zmodernizowano tzw. Pustki, krużganki i Dom Generała oraz powołano Muzeum Ziemi Miechowskiej. Ks. Gredka planował przekazanie tam wielu cennych przedmiotów, m.in. kolekcji portretów prepozytów miechowskich czy liczącego 900 pozycji księgozbioru.
Wskutek podjętych przez niego inicjatyw w 1996 r. miechowska świątynia uzyskała godność bazyliki mniejszej, a ks. Jerzy Gredka został kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, podczas pierwszej inwestytury w Polsce. 15 września 2012 r. w Miechowie w odrestaurowanych zabudowaniach poklasztornych, została poświęcona siedziba polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego 240 osób.
Ks. infułat Jerzy Gredka z chorobą – ostrą białaczką szpiku kostnego, zmagał się od grudnia 2010 r. Po kilku miesiącach intensywnego leczenia, do pracy w parafii powrócił w kwietniu 2011 r. W lipcu 2013 nastąpił nawrót choroby. Ks. Jerzy Gredka zmarł 9 września w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, w wieku 66 lat.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl