Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów. Przed tegorocznym Dniem Papieskim, który obchodzony będzie 13 października, biskupi przypominają zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II.
„Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu” - zauważają biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę 6 października. Rozważanie hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież Dialogu” ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele.
Przez cały pontyfikat Jan Paweł II pokazywał nam, jak prowadzi dialog z Bogiem na modlitwie i w czasie liturgii. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem. „Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek” - czytamy w liście biskupów.
Według bł. Jana Pawła II, podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy. Kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy jest zaprzeczeniem idei dialogu. „Nie wolno bowiem godzić się na łamanie prawdy Bożej nawet kosztem utraty popularności” - zaznaczają biskupi. Jan Paweł II wskazywał wyraźnie na potrzebę bycia świadomym własnej tożsamości. Wierzący, prowadząc dialog, nie może odmawiać wierności Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi.
Jan Paweł II przypominał też o dialogu wewnątrz samego Kościoła i usuwaniu napięć, które mogą stać się przyczyną podziału. „Przezwyciężenie napięć i konfliktów w Kościele jest możliwe, jeśli człowiek staje wobec słowa Bożego i, odrzucając własne subiektywne zapatrywania, szuka prawdy tam, gdzie się ona znajduje” - czytamy w liście biskupów. Jesteśmy wezwani nie tylko do dialogu z innymi ludźmi, ale i do dialogu ze Stwórcą. W serce człowieka wpisana jest tęsknota za Bogiem, a przestrzenią tego dialogu jest wiara. Ostatecznym celem dialogu Boga z człowiekiem jest jego zbawienie.
„Z radością oczekujemy na bliską już kanonizację Naszego Papieża, który był i jest darem Opatrzności Bożej dla Kościoła. Pragniemy też nadać głębszy wyraz temu wydarzeniu, podejmując wysiłek realizacji Jego wskazań i nauki” - piszą biskupi. Zachęcają też do wspierania stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy chcą przygotowywać się do dorosłego życia w duchu wartości, którym służył Jan Paweł II.
List Episkopatu Polski był odczytywany w parafiach tydzień przed XIII Dniem Papieskim, przypadającym w tym roku 13 października.
lk/br
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl