Tradycyjnie – w II niedzielę października obchodzono Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej w Sanktuarium w Smardzowicach. Sumie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Adam Odzimek z Radomia.
Przez cały dzień smardzowickie Sanktuarium nawiedzało wielu pielgrzymów i parafian. Przez cały dzień kazania odpustowe głosił ks. Michał Haśnik, który w roku 2008 odbywał w tej parafii praktykę diakońską.
W samo południe rozpoczęła się Suma Odpustowa z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i wielu wiernych. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Adam Odzimek z Radomia. Wraz z biskupem przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Piotr Bugaj, emerytowany proboszcz ze Smardzowic i ks. Michał Haśnik. Byli obecni także księża z dekanatu skalskiego na czele z ks. dziekanem Janem Robakiem.
W homilii hierarcha zachęcał do nieustannego odmawiania różańca i do bezgranicznego zaufania Maryi. – „Uczcie się od Maryi pokory i posłuszeństwa”.
Na zakończenie kazania bp Odzimek wezwał wszystkich do modlitwy o ulgę w cierpieniu dla ciężko chorego proboszcza i kustosza ks. kan. Bogusława Bodzionego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł być obecny w kościele.
Mszę św. zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Sanktuarium.
Wizerunek Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, nieznanego autora z XV/XVI wieku, odbiera cześć w Smardzowicach w dekanacie skalskim, na krańcach diecezji kieleckiej.
Obraz ofiarowała kościołowi w 1598 r. żona Jacka Bąka, administratora okolicznych dóbr. Zarówno w rejonie miasta Skały, jak i w całej Polsce szerzył się kult Maryi ze Smardzowic, a wierni szli do Niej w pielgrzymkach.
W Smardzowicach kościół parafialny istniał od 1325 r. Po pożarze w 1570 r. wybudowano nową modrzewiową świątynie, która służyła parafii do 1938 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1907 – 1918. Cudowny obraz, przeniesiony do nowego kościoła, ukoronowali w 1972 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Korony zostały skradzione w 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp kielecki Stanisław Szymecki w 1986 r. Odnalezione, ale pocięte na części, skradzione korony można dzisiaj oglądać w kościelnych gablotach. Parafia liczy ok. 2,5 tys. wiernych.
mhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl