Adres:
28-100 Busko–Zdrój
Szaniec, ul. Kościelna 23
tel. 41-376-13-79
liczba mieszkańców: 3 195
Proboszcz:
ks. Marek Tazbir, KHW, ur. 1961 (Książ Mały), wyśw. 1987, mian. 2013
Wikariusz:
ks. Grzegorz Petrus, mgr teol., mgr ekonomii, lic. socjologii, ur. 1984, (Łopuszno), wyśw. 2023, mian. 2023
Rys historyczny:
Szaniec to stara osada, która powstała prawdopodobnie w XI w. W przeszłości nosiła nazwę „Sadek” – prawdopodobnie od zakładanych tu licznie ogrodów i sadów. Parafia erygowana została tu już w I poł. XII w. Ta położona wśród lasów i pól miejscowość – oddalona o kilka kilometrów od głównej trasy z Kielc do Buska – szczyci się pięknym kościołem, który, podobnie jak kolegiata wiślicka, został wybudowany „na palmie”, co oznacza, że przez środek kościoła biegną filary podtrzymujące sklepienie.
Pierwszy kościół – według zapisów kronikarzy – został wybudowany w Szańcu ok. 1229 r. Były to, jak czytamy w źródłach historycznych, „niespokojne czasy”, a to za sprawą Tatarów, którzy zniszczyli znaczną część ziem polskich. Obecny kościół, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego fundatorem i konsekratorem był biskup wrocławski, kanclerz koronny Krzesław z Kurozwęk, wzniesiony został w 1499 r. Herb fundatora – łabędź – do dnia dzisiejszego można oglądać na sklepieniach świątyni.
Półtora wieku później, 6 lutego 1662 r., wszystkie ołtarze w świątyni konsekrował bp Mikołaj Oborski sufragan krakowski. Jedną z najnowszych części kościoła jest przedsionek, wzniesiony w 1863 r. Nowsza jest tylko kruchta, przez którą od południowej strony wchodzi się do świątyni, wzniesiona na początku ubiegłego wieku.
W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, zwana Łokietkówną. Pochodzi ona z 1270 r. Figura ta przez lata leżała w zapomnieniu, dopiero ćwierć wieku temu została odnowiona. W kościele znajduje się również późnogotycki witraż przedstawiający św. Stanisława biskupa z ok. 1500 r., obrazy Zwiastowania i Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. oraz św. Antoniego Padewskiego z ok. XIX w.
Cmentarz grzebalny założony został w 1872 r. Stoi na nim odnowina kapliczka, w której znajduje się zabytkowy krucyfiks. W tej kaplicy odbywają się w okresie letnim nabożeństwa pogrzebowe.
Kościół jest murowany z kamieni ciosanych, w stylu gotyckim. Korpus o krzyżowych trójdzielnych polach sklepienia wspartego na dwóch ośmiobocznych filarach. Budowa kościoła nawiązuje do XIV-wiecznych fundacji Kazimierza Wielkiego należących do tzw. serii baryczkowskiej. Od północy do budowli przylega gotycka kaplica oraz wielobocznie prezbiterium. Do niego dobudowana została w XVI w. zakrystia złączona ze skarbczykiem. Od strony południowej do nawy prowadzi kamienny portal późnogotycki, schodkowy z laskowaniem.
Czy wiesz że…
W 1241 r. Mongołowie rozgromili małopolskie rycerstwo między Chmielnikiem i Szydłowem. I właśnie w tym czasie polskie rycerstwo w okolicach Pierzchnicy rozpędziło nieduży oddział Tatarów. Fakt ten uczczono małym przyjęciem w szanieckim kościele. Podczas uczty Tatarzy napadli na kościół, wywiązała się walka. Miejscowość Szaniec wraz z kościołem została zniszczona. W świątyni zginęło kilku rycerzy.
Z kościołem w Szańcu wiąże się zaginiony dziś gotycki tryptyk z końca XV w. Jego fundatorem był Krzesław z Kurozwęk. Środkowy obraz przedstawiał Matkę Boską Anielską ze śś. Piotrem i Pawłem.
20 września 2014 r. uroczyście otwarto w Szańcu pierwsze w diecezji kieleckiej Muzeum Parafialne. Otwarcia dokonał ks. kan. Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
Matki Bożej Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl