W kościele św. Franciszka z Asyżu podczas południowej Mszy św. modlono się w intencji dawców narządów do przeszczepu i ich rodzin. Po Eucharystii w celu promocji idei transplantacji rozdawano materiały informacyjne i oświadczenia woli.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii o. Adam Sroka, a homilię wygłosił ks. dr Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Rozwinął w niej wątek Boga – dawcy wielu darów w kontekście idei transplantacji, mówił o Bogu – dawcy życia, Jezusie – dawcy samego siebie, Duchu Świętym, który jest darem. „Idea dawania jest zawarta w logice miłości Bożej” – podkreślał kaznodzieja. Przypomniał także nauczanie bł. Jana Pawła II dotyczące przeszczepu narządów, przemówienia wygłoszone do transplantologów, nazwanie przeszczepu „przejawem wielkiej miłości” i przestrzeganie przed zachowaniem etyki chrześcijańskiej w pozyskiwaniu i ofiarowaniu narządów.
„Spotkanie miało charakter integracji środowiska rodzin osób, które przekazywały organy oraz tych, które skorzystały z przeszczepów” – mówi KAI ks. dr Jan Jagiełka. Wyjaśnia, że w regionie świętokrzyskim idea, choć przebija się dość wolno do świadomości społecznej, jest ”coraz bardzie znana i akceptowana”. – „Sam mówiłem na ten temat w kilku kościołach” – dodaje ks. Jagiełka.
Jak zauważał z kolei dr Igor Szydłowski, wojewódzki koordynator ds. transplantacji, wypełnienie dokumentu zwanego „oświadczeniem woli” pomaga rodzinom w podjęciu decyzji o przekazaniu narządów do pobrania. Ułatwia także lekarzom rozmowy z najbliższymi zmarłych.
Wśród osób rozdających oświadczenia woli byli m.in. prorektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Krzysztof Grysa, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. osób niepełnosprawnych Jerzy Pyrek, członkowie Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka” oraz Wiesława Saladra, koordynator donacyjny wojewódzkiego szpitala zespolonego w Kielcach.
W 2012 r. w świętokrzyskim dokonano 5,8 pobrań w przeliczeniu na milion mieszkańców. To trzykrotnie mniej niż średnio pobiera się w Polsce. Pobrano z kolei 13 nerek, 4 wątroby i 3 serca. W tym samym czasie chorym przeszczepiono 42 nerki, 4 wątroby i 2 serca.
Rocznie w regionie świętokrzyskim na przeszczep nerek czeka 80 pacjentów, na przeszczep serca – 18, wątroby - 20. Szacuje się, że ok. 50 proc. z tych chorych w ciągu roku umiera nie doczekawszy się przeszczepu.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl