Kilkadziesiąt mieszkańców Buska-Zdroju, szczególnie młodych, przybyło na spotkanie modlitewnie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych.
Nabożeństwo Noc Świętych jako alternatywę dla Halloween, przygotował ks. Józef Majchrzyk, duszpasterz młodzieży dekanatu buskiego.
Noc Świętych rozpoczęła się o godzinie 19.00 w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia NMP. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Szlachta. Modlitwa rozpoczęła się uroczystym wniesieniem do kościoła 14 relikwiarzy świętych i błogosławionych, m.in.: św. Franciszka, św. Hiacynty i Franciszka, św. Karola de Foucauld, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. Jana Pawła II, bł. Rafała Chylińskiego oraz bł. Dominika Iturrate Zubero od Najświętszego Sakramentu (trynitarz z Hiszpanii).
W czasie czuwanie grała mieszana Schola parafialna z dwóch parafii: Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała. W modlitwie wzięli też licznie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha św. z Buska-Zdroju oraz Ojcowie Trynitarze z Budzisk k. Połańca.
W czasie modlitwy i adoracji przy relikwiach odmówiono nieszpory. Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Rokita, student KUL-u. W swoim rozważaniu ks. Rokita mówił jak być autentycznym chrześcijaninem. – „Może warto zrobić w swym sercu trochę więcej miejsca dla Boga i Jego Słowa, a wówczas nie będzie nam grozić bylejakość, obojętność i niewierność” – mówił kaznodzieja.
Po zakończonej Liturgii Godzin w procesji światła, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, uczestnicy przeszli do XVII-wiecznego drewnianego kościoła św. Leonarda, który jest jednocześnie najstarszym zabytkiem sakralnym Buska-Zdroju. Na przyległym, nieczynnym do niego cmentarzu wierni uczestniczyli w „Apelu świętych”. Następnie oddano cześć relikwiom świętych poprzez ich ucałowanie.
Zorganizowane w Busku-Zdroju oraz jeszcze w kilku miejscach naszej diecezji nabożeństwo Nocy Świętych jest swoistą odpowiedzią na kulturę zła i napływającego, zachodniego neopogaństwa, które coraz bardziej można dostrzec w naszym współczesnym społeczeństwie. Do tego przyczyniają się media i reklama. Takie spotkania jak to, ma nam wszystkim przypomnieć, że powołaniem każdego chrześcijanina jest świętość, którą należy przybliżać w tym dniu. Jej istotą nie jest tylko dobre życie, szlachetna działalność, ale przede wszystkim osobiste zjednoczenie się z Bogiem. Tego należy uczyć się od świętych.
Ks. Krzysztof Tkaczyk
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl