„Demokracja bez wartości przeradza się w zakamuflowany totalitaryzm, broń nas Panie przed nowym totalitaryzmem” – mówił dzisiaj w homilii bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. za Ojczyznę w Bazylice katedralnej w Kielcach. Biskup kielecki podkreślił m.in. nierozliczenie z totalitaryzmem sowieckim, przestrzegał szczególnie przed ideologią gender.
„Boję się demokracji parlamentarnej, w której obowiązuje dyscyplina partyjna, to nowy mutant totalitaryzmu. Demokracja powinna powrócić do wartości” – apelował bp Kazimierz Ryczan, cytując słowa bł. Jana Pawła II: „Historia uczy, że demokracja bez wartości przekształca się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.
Biskup przypomniał, że w 95. rocznicę odzyskania niepodległości Polska otrzymała od Boga „dar kanonizacji bł. Jana Pawła II” i powinna wsłuchiwać się w jego słowa. Przestrzegał przed demokracją, która „rozgrzesza” i staje się „sumieniem”, w której nie liczą się m.in. sprawiedliwość, prawda, moralność, prawo do życia – lecz „tylko ilość głosów” .
Jako przykład demokracji niezakorzenionej w wartościach podał upowszechniającą się ideologię gender, nazywając ją „powszechną rewolucją seksualną, skierowaną przeciwko rodzinie”. „Chcę by w metryce poszukiwano ojca i matki, a nie ojca nr 1 lub nr 2” – mówił biskup kielecki.
Skrytykował także pomysł przedszkoli, które wprowadzają elementy ideologii gender. „W Polsce zaplanowano 86 równościowych przedszkoli, 1 mln 400 tys. zł darowanych przez Unię, kosztował ten eksperyment. Przebieranie chłopców za dziewczynki to gwałt, który dzieje się na naszych oczach. Niech z przedszkola Jaś wróci Jasiem, a Małgosia Małgosią” – apelował bp Kazimierz Ryczan. - „Panie i panowie parlamentarzyści, brońcie Ojczyznę przed totalitarnym genderyzmem, póki jest na to czas” – te słowa skierował do obecnych w Bazylice parlamentarzystów i samorządowców.
Przypomniał także, że dzisiaj składamy dziękczynienie Bogu za dar niepodległej Ojczyzny, którą Opatrzność Boża zwróciła nam po 123 latach niewoli, wspomniał etos dawnych bojowników o wolność, żołnierzy, nauczycieli, tych wszystkich, których określił jako „chorych na Polskę”. Przypomniał również czyn Orląt Lwowskich i Legionów Piłsudskiego. Mówił także o czasach dwóch totalitaryzmów: niemieckiego, który został rozliczony i sowieckiego, który jeszcze „żyje w wielu służalczych duszach”. „Zadam wam pytanie: kto z was zna treść ustaleń Okrągłego Stołu, kto z kim podzielił się władzą i majątkiem narodowym?” – pytał bp Ryczan.
Zdaniem biskupa, zagrożeniem dla czytelnej przyszłości Polski jest brak edukacji młodzieży i jej zainteresowania najnowszą historią Polski, lekceważenie przez młodych dorobku lat walki z komuną. Zaapelował o „powrót do uznanych autorytetów”.
Homilii biskupa kieleckiego wysłuchali m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, marszałek województwa Adam Jarubas, parlamentarzyści, posłowie, samorządowcy, rektorzy wyższych uczelni, służby mundurowe.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez ułanów i konnicę oraz grupy rekonstrukcyjne, przeszli na Rynek w pobliże miejskiego ratusza. W Urzędzie miasta odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych.
Obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już wczoraj 10 listopada. Odbył się Bieg Niepodległościowy ulicami Kielc, na Wzgórzu Zamkowym – impreza muzyczna „Pieśniobranie Listopadowe” oraz uroczysty capstrzyk pod Pomnikiem Niepodległości.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Przeczytaj: Pełny tekst homilii
Posłuchaj: Homilia Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl