Bp Ryczan na zakończenie Roku Wiary: jak daleko mi do wspólnoty Kościoła? - relacja filmowa

„Jak daleko mi do Betlejem, do grobu Zmartwychwstałego, do wspólnoty Kościoła? – takie pytania postawił 23 listopada 2013 r. w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Kazimierz Ryczan, podczas diecezjalnych uroczystości kończących Rok Wiary.

We Mszy św. koncelebrowanej przez trzech biskupów kieleckich uczestniczyły delegacje wiernych z całej diecezji ze swoimi księżmi, przedstawiciele wspólnot, duszpasterstw, zakonów i zgromadzeń oraz klerycy seminarium.

W homilii bp Ryczan rozważał, na ile Rok Wiary sprzyjał budowaniu bliskości wiernych z żywym Chrystusem, na ile każdy ze świeckich i kapłanów pogłębił swoją bliskość z Betlejem i Zmartwychwstałym. Przypomniał, że w tradycji polskiego Kościoła od wieków ugruntowało się pokojowe szerzenie wiary, która „wzrastała na krwi polskich męczenników”. „Nie prowadziliśmy wojen religijnych, a w naszym narodzie mieli miejsce Żydzi, mahometanie, inne religie i narodowości” – mówił bp Ryczan.

Biskup podkreślał, że w kończący się Roku Wiary „brama wiary była otwarta na wszystkich, także dla tych chrześcijan, którzy wiarę wysłali na urlop i poddali się nurtowi sekularyzmu”.

„Drogi do Betlejem nie mierzy się kilometrami, mierzy się dobrą wolą. Do Betlejem trzeba wejść, trzeba stać się uczestnikiem, a nie zwykłym przechodniem” – mówił bp Ryczan. Pytał także, czy „narodził się we mnie Bóg, czy urósł we mnie? Jak daleko jestem od grobu Zmartwychwstałego?”

Zdaniem biskupa, związek ze Zmartwychwstałym człowiek wiary unaocznia w każdą niedzielę podczas Mszy św. oraz czynnym udziałem we wspólnocie Kościoła. Zauważył także, że w Roku Wiary szatan przypuścił szczególnie dużo ataków na Kościół. „Atakują biskupów, kapłanów, usiłują z nich zrobić seksualnych maniaków” – mówił bp Ryczan. Skrytykował także manipulowanie przez media osobą i słowami papieża Franciszka. „Ojciec Święty jest bliski Betlejem, tej skały nie zwyciężą bramy piekielne” – podkreślał bp Ryczan.

Potępiając ideologię gender zauważył, że „kultura nie zaczyna i nie kończy się na płci, na seksie”, a tymczasem „każdy, kto sprzeciwi się ideologii gender, będzie osądzony”. „Kto może pisać niech pisze, kto głosić – niech głosi, a do modlitwy zachęcam wszystkich” – apelował bp Kazimierz Ryczan.

Przed uroczystym, śpiewanym wyznaniu wiary, księża biskupi zapalili świece od paschału, przekazując jego światło ks. dr. Pawłowi Tamborowi, rektorowi seminarium, ks. prałatowi dr. Andrzejowi Kaszyckiemu, kanclerzowi Kurii oraz wszystkim księżom dziekanom, którzy z kolei przekazali je innym zebranym w kościele.

Zakończeniu Roku Wiary towarzyszyła także adoracja Najświętszego Sakramentu i konferencja o zewnętrznych znakach obecności Chrystusa i budowaniu w sobie oraz najbliższych – silnej wiary. Wygłosił ją notariusz Kurii – ks. kan. Dariusz Gącik.

Po Mszy św. wierni otrzymali z rąk księży biskupów poświęcone wcześniej różańce.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

 

Foto i relacja filmowa: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"