Kościoły, klasztory i atrakcje turystyczne regionu świętokrzyskiego zostały zawarte w tzw. „Paszporcie turystycznym”, który pomaga turystom poznawać najciekawsze miejsca Kielecczyzny. Ukazała się właśnie druga, wzbogacona edycja „Paszportu turystycznego” w ramach akcji „Świętokrzyskie Czaruje”, zorganizowanej przez samorząd województwa świętokrzyskiego.
Jak informuje Jakub Oczkowski z oddziału kultury fizycznej i turystyki Urzędu Marszałkowskiego akcja paszportowa ma zachęcić do aktywnego poznawania przeszłości Gór Świętokrzyskich i okolic oraz współczesnej kultury.
W tegorocznym paszporcie pojawiły się cztery nowe propozycje. Są to: Zespół Pałacowo-Parkowy w Podzamczu Chęcińskim, klasztor cysterski w Wąchocku, Szydłów z zabytkowym kompleksem obronnym, kościołem i synagogą oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W sumie wykaz zawiera już 36 atrakcji, które można odwiedzić w dowolnym terminie zdobywając potwierdzenie pobytu w postaci pieczęci instytucji lub pamiątkowego stempla okolicznościowego.
Na kartach „Paszportu” znajdują się opisy zabytkowych klasztorów (np. na Świętym Krzyżu czy opactwa cysterskiego w Jędrzejowie), przyrodnicze unikaty (gołoborza, jaskinia „Raj”, Krzemionki Opatowskie), owiane legendami ruiny zamków i pałaców, muzea, w których turysta nie będzie się nudził (np. „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku w dawnej synagodze) i specjalne oferty spędzenia wolnego czasu dla dzieci. Zawarte w „Paszporcie” wskazówki doprowadzą do miejsc, które świadczą o bogatej przeszłości kulturalnej i historycznej regionu świętokrzyskiego, pokazują piękno krajobrazu i przyrody, a także osiągnięcia współczesności.
Bezpłatne paszporty odebrać można w siedzibie Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki przy ul. Paderewskiego 34a, w Biurze Obsługi Interesanta przy al. IX Wieków Kielc 3 oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Sienkiewicza 29.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl