O adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” debatowali 19 grudnia 2013 r. w Kielcach świecki sekretarz śp. bp. Mieczysława Jaworskiego - Michał Płoski, animator ekumeniczny - Jacek Dziubel i organizator międzyreligijnych spotkań - Bogdan Białek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Jaka Polska? Jaki Kościół?” w auli klasztoru ojców kapucynów.
Przesłaniem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego były słowa z papieskiej adhortacji: „Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa”.
Zdaniem organizatora debaty Bogdana Białka, adhortacja Ojca Świętego Franciszka to pierwszy dokument papieski od wielu lat, który mówi, co należy robić i nie jest ubrany w jakiś piękne słowa - konstrukcje teoretyczne. - Dlaczego często mówi się, że nauczanie Jana Pawła II nie jest powszechnie znane? Ponieważ jego dokumenty były bardzo trudne i to trzeba sobie uczciwie powiedzieć. Były pisane językiem filozofa, głębokiego intelektualisty, dlatego nie trafiały do prostego człowieka – mówił prezes Bogdan Białek.
- Często nawet księża posiadający przecież przygotowanie teologiczne nie potrafili tego przełożyć. A adhortacja Franciszka jest napisana bardzo prostym językiem. Jak ktoś nie wie jak żyć, to może ją przeczytać i wiele się z tego dokumentu dowiedzieć – podkreślił.
Z kolei Michał Płoski mówił o tym, co się stało w Kościele polskim w ostatnich latach. - W 1989 roku wracaliśmy do Kościoła przedwojennego. Trzeba było odzyskać mienie kościelne, przywrócić katechezę do szkół. A jednocześnie wchodziliśmy w Kościół, który został przerwany przez komunizm. Nie chcę nikogo za to winić, to było w jakiś sposób naturalne. Ale to doprowadziło do podziału w Kościele. Duchowni prezentują często sprzeczne punkty widzenia i style działania. Musimy się starać, aby ten Kościół skleić – apelował były sekretarz bp. Mieczysława Jaworskiego.
Natomiast Jacek Dziubel uważa, że każdy, kto przeczyta adhortację, odkryje coś wyjątkowego. - Ja znajduję w tym dokumencie myśli, które nachodziły mnie od dawna i będące wyrazem buntu przeciwko postawie różnych osób. Ważne na przykład są dla mnie słowa papieża, że nikt nie jest zwolniony z obowiązku towarzyszenia ubogim, ponieważ tryb życia mu to uniemożliwia – podkreślił animator ekumeniczny.
Michał Płoski, prawnik, sekretarz śp. bp Mieczysława Jaworskiego i działacz "Solidarności", dziś znany jest jako twórca ikon prezentowanych na kilkudziesięciu wystawach. Tworzy je także na kamieniach zbieranych w Górach Świętokrzyskich. Z wykształcenia prawnik, pracował jako bibliotekarz, był internowany w stanie wojennym. Jest autorem książek: „Notatki z pustelni” „Suche liście” i „Mała cisza”. Publikuje m.in. w „Więzi”.
Jacek Dziubel od kilkunastu lat organizuje wyjazdy na ekumeniczne spotkania do Taizé i Kodnia. Dekretem bp. Kazimierza Ryczana z 22 listopada 2005 r. został mianowany świeckim konsultorem Diecezjalnej Rady Ekumenicznej. Śpiewa w Chórze Parafii Prawosławnej pw. Świętego Mikołaja w Kielcach. W roku bieżącym został odznaczony medalem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Vir Bonus.
Bogdan Białek jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, psychologiem oraz założycielem i redaktorem naczelnym magazynu „Charaktery”. Jest m.in. współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Od lat działa na rzecz międzyreligijnego dialogu. Od 2011 r. jest organizatorem Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Organizuje co roku modlitwy ekumeniczne pod pomnikiem Menora w intencji zamordowanych 20 tys. Żydów z getta kieleckiego w czasie II wojny światowej. W 2012 r. był organizatorem sesji medytacyjnej poświęconej dialogowi chrześcijańsko-buddyjsko-żydowsko-muzułmańskiemu.
Cykl spotkań pod hasłem „Jaka Polska, jaki Kościół” jest organizowany od ponad roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Do tej pory z kielczanami spotkali się m.in.: ks. Adam Boniecki, brat Moris Maurin i o. Wacław Hryniewicz.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl