Adres:
28-225 Szydłów, ul. Staszowska 13
tel. 41-354-51-43, wik. 41-354-51-03
www.szydlow.kielce.opoka.org.pl
liczba mieszkańców: 3 220
Proboszcz:
ks. Ryszard Piwowarczyk, mgr teol., ur. 1961 (Łączna), wyśw. 1987, mian. 2005
Wikariusz:
ks. Konrad Kaleta, mgr teol., ur. 1989 (Łopuszno), wyśw. 2015, mian. 2022
Kaplice:
Solec Stary (pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)
Rys historyczny:
Już z oddali widać kościół św. Władysława z 1355 r., który ufundował król Kazimierz Wielki. To jedna ze świątyń ekspiacyjnych, jako zadośćuczynienie króla za zamordowanie ks. Marcina Baryczki, wikariusza katedry wawelskiej, który upominał władcę.
Położony w północno-wschodniej, narożnej części murów miejskich, na przełomie XVI/XVII – odnawiany, w 1630 r. częściowo spalony, odrestaurowany w XIX w. Po zniszczeniach wojennych odbudowany w latach 1945-1958 staraniem ks. proboszcza Konstantego Tomali. Jest to kościół dwunawowy, halowy wzniesiony z cegły, miejscami zdobiony kamieniem. Wejście świątyni prowadzi z dwóch stron – od zachodu przez zdobiony kamienny portal z końca XIV w. i mniejszy renesansowy z XVII w., a także od strony południowej. Świątynię przykrywają dachy dwuspadowe, gontowe, odtworzone w latach 1945-1947. Dach nad nawą wieńczy wieżyczka na sygnaturkę. W pobliżu – charakterystyczna dzwonnica, przerobiona z baszty miejskiej. Do dziś jeszcze widać typowe otwory strzelnicze. Świątynią okala stary mur cmentarny oraz murowana brama.
Prezbiterium wieloboczne sklepione jest barokową kolebką z lunetami. Ołtarz główny zdobi tryptyk św. Piotra i Pawła z XV/XVI w. W lewym o skrzydle – ilustracja męczeńskiej śmierci św. Piotra na krzyżu, a w prawym - ścięcie św. Pawła. W centrum rzeźby Madonny z Dzieciątkiem z apostołami Piotrem i Pawłem. Zachowała się gotycka zakrystia oraz wczesnobarokowa odrestaurowana kaplica literacka z pocz. XVII w., mieszcząca późnorenesansowy ołtarz z dwiema rzeźbami: Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Jana Chrzciciela. W skrzydłach ołtarza – św. Kazimierz i św. Florian.
Z dziejów miasta
Szydłów, był jednym z najstarszych miast królewskich, bezpośrednio podlegających władcy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1119 r. W 1329 r. król Władysław Łokietek wydał w Krakowie przywilej miejski dla Szydłowa.
W poł. XIV w. Kazimierz Wielki wybudował mury obronne z kamienia łupkowatego z blankami i bramami oraz fosą. Miasto miało pełnić rolę warowni obronnej, która wraz z szeregiem innych zamków strzegłaby ziemi sandomierskiej. W miejscu drewnianego kościoła powstał w 1355 r. murowany p.w. św. Władysława, a pod koniec XIV w. powstała parafia, o czym obszernie wzmiankuje kronikarz Jan Długosz. Na XIV w. przypada okres największego rozkwitu Szydłowa. W mieście skupiały się liczne cechy rzemieślnicze. Już w 1528 r. zasobne miasto mogło sobie pozwolić na wodociąg. Funkcjonowały nawet łaźnie, a korzystający z nich płacili podatek – tzw. łaziebne. Trudne chwile miasto przeżyło w połowie XVI w. , kiedy pożar strawił znaczną jego część. W 1655 r. miasto zajęli Szwedzi. A podczas II wojny światowej 90 proc. zabudowy legło w gruzach.
Pomimo licznych przekształceń oraz zniszczeń udało się zachować XIV-wieczny układ urbanistyczny. Odrestaurowano fortyfikację z murami obronnymi okalającymi miasto, basztami, bramy wjazdowe: Krakowską, Opatowską i Wodną. Można również podziwiać zespół zamkowy z salą rycerską, Skarbczyk, gdzie obecnie ma swoje miejsce Muzeum Regionalne.
Warto odwiedzić także kościół Wszystkich Świętych, by zobaczyć odrestaurowane gotyckie malowidła figuralne z początku XV w. ,oraz zabytkową synagogę z poł. XVI w.
Co roku odbywają się tutaj Dni Szydłowa, Turnieje Rycerskie o Miecz Kazimierza Wielkiego czy Święto śliwki – związane z tradycjami sadowniczymi. W sezonie letnim Szydłów, nazwany także „polskim Carcasonne” tętni życiem. Turystów przyciąga bogata historia miasteczka, unikatowe zabytki i jego wyjątkowy klimat.
Czy wiesz że…
Nazwa Szydłowa wiąże się z legendą od słynnym zbóju Szydło, nękającym razem z kamratami podróżujących i kupców. Do chwili, kiedy zbójnicy Szydły napotkali orszak królewski, który podjął się obrony króla.Ten modlił się na wzgórzu o zwycięstwo, przyrzekając, że ocalony wybuduje kościół. Drużyna króla zwyciężyła, a pokonany Szydło musiał wskazać miejsce w jaskini, gdzie przez lata gromadził zrabowane skarby, za które władca mógł wznieść świątynię na chwałę Bogu.
Odpust: św. Władysława – 27 czerwca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl