Adres:
25-016 Pierzchnica, Drugnia nr 23
tel. 41-353-91-95
liczba mieszkańców: 946
Proboszcz:
ks. Andrzej Ligenza, mgr teol., ur. 1975 (Kurzelów), wyśw. 2000, mian. 2021
Rys historyczny:
1450 r. – ta data widnieje na portalu wejścia do kaplicy bocznej kościoła w Drugni i jest ona przyjęta za rok budowy pierwszego kościoła. Ks. J. Wiśniewski, powołując się na „Kodeks dyplomatyczny Małopolski” uznał, że wieś istniała już w 1268 r., ale historycy zakwestionowali autentyczność dokumentu lokacyjnego. Zapewne wieś istniała w XII w., ale nie była parafią.
Niszczycielskie pożary
W poł. XV wieku istniał w Drugni kościół murowany. Z 1598 r. pochodzi dokument informujący o wybudowaniu nowej kaplicy w miejscu starej, która „od niepamiętnych czasów” stała we wsi. Wzniósł ją ks. Jan Lusti ok. 1679 r., a jeszcze źródła z poł. XVIII w. mówią o dobrym stanie świątyni, ale potem jej losy skrywa tajemnica. Po dziś dzień krążą legendy o kościele, który zapadł się w pobliskim lesie zwanym „Dąbrową”...
Drewniany jednonawowy kościół z tego okresu uległ spaleniu wraz z plebanią w 1617 r. W kościele znajdował się obraz Matki Boskiej otoczony szczególnym kultem, ufundowany przez Hipolita Kowalskiego. 1876 r., 19 kwietnia, czwarta po południu – kolejny pożar, z płomieni ocalała jedynie murowana zakrystia, srebrna monstrancja i dwa kielichy z paterami. Spłonął również cudowny obraz. Pożar powstał w Wielki Piątek od świec przy grobie Pana Jezusa.
W XIX – wiecznym kościele
Obecny kościół, neogotycki, murowany, wzmocniony szkarpami, powstał ok. 1880 r. staraniem ks. Szczepańczyka i kosztem parafii. Obraz, który do dzisiaj króluje w ołtarzu głównym malował Piotr Kaczorowski w 1886 r. (poniżej obrazu – wyobrażenie pożaru). Na zasuwie jest obraz MB Szkaplerznej. W nawie po stronie północnej – obraz Jezusa z otwartym sercem i napis „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście”. Po stronie południowej w ołtarzu bocznym – obraz zdjęcia z krzyża. Są w kościele płyty epitafijne dawnych proboszczów i zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej. Pozostałością pierwotnego kościoła jest ściana północna z XV-wiecznym, ostrołukowym wejściem do zakrystii, krucyfiks na tęczy z XVII wieku. W kościele są także nowe elementy, np. portret Papieża, św. Floriana – autorstwa Marka Wiewióry.
Czy wiesz, że…
Oddział pod dowództwem M. Langiewicza w powstaniu styczniowym dokonał wypadu na podjazd rosyjski w karczmie drugnińskiej, a miejsce potyczki upamiętnia krzyż na Górkach. Dawniej odbywały się przy nim uroczystości patriotyczne.
Przez Drugnię przebiegała kolejka wąskotorowa, którą Austriacy przeciągnęli z Jędrzejowa do Bogorii podczas I wojny. Służyła mieszkańcom jako środek lokomocji i źródło zarobkowania.
Odpust: św. Wawrzyńca – 10 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl