W pijarskim Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie w diecezji kieleckiej od 2 lutego będzie można oglądać wyjątkową wystawę „Barwy Małopolski. Dla Jana Pawła II”. – To nasza propozycja w celu lepszego przygotowania duchowego do kanonizacji – zapowiada o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum.
Wernisaż i koncert odbędą się w „Galerii na Krużgankach” ponorbertańskiego zespołu klasztornego w Hebdowie – integralnej części Centrum. Początek zaplanowano 2 lutego na godz. 16.
Ekspozycja malarska została przygotowana przez miechowskie BWA „U Jaksy” i wędruje od pewnego czasu po Polsce. Wystawa ma wyjątkowy charakter - dedykowana jest Janowi Pawłowi II przed zbliżającą się kanonizacją. Autorami prac jest ponad 55 artystów z wielu krajów, m.in. z: Austrii, Finlandii, Francji, Kurdystanu, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Włoch.
Wystawa ma charakter rozwojowy - każdego roku w czasie Międzynarodowych Plenerów Malarskich "Barwy Małopolski" przybywają nowe obrazy. Prezentowane prace są bardzo różne, jak różna jest wrażliwość artystów, różna tematyka, technika i materiał. Wszystkie łączy osoba Jana Pawła II i motyw pokazania estymy, jaką polski papież miał dla sztuki.
Wystawie w Hebdowie – w Centrum 'Wiara i Kultura', towarzyszy koncert. W programie znalazły się utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Adama Walacińskiego i in.
Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę ulegając m.in. serii groźnych pożarów. Od 1832 r. kościół w Hebdowie pełnił funkcję kościoła parafialnego.
Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii - stali się pijarzy.
W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych.
Prace remontowe rozpoczęto w 2007 r., z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei od 2009 r. przy zaangażowaniu środków unijnych ruszyły działania mające na celu dostosowanie obiektu dla potrzeb współczesnych użytkowników – turystów, pielgrzymów, uczestników rekolekcji.
W efekcie prac – poza kompleksowym remontem – powstało także „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”. Centrum tętni życiem - prowadzi szereg różnego typu warsztatów i rekolekcji (kalendarium propozycji jest dostępne na portalu www.wiaraikultura.pl i wciąż jest aktualizowane).
Nowoczesny Hotel św. Norberta w dawnym zespole kościelno-klasztornym, dysponuje komfortowo urządzonymi pokojami, salami restauracyjnymi w stylowych pomieszczeniach oraz dwoma salami konferencyjnymi: św. Norberta oraz Opata. Do dyspozycji gości jest sala klubowa, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi i placem zabaw dla dzieci. W obiekcie prowadzonym przez zakonników nie mogło zabraknąć kaplicy z wizerunkiem Matki Bożej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl