Biskup kielecki Kazimierz Ryczan, tuż przed wyruszeniem do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum, która potrwa do 8 lutego - złożył na ręce Nuncjusza Apostolskiego rezygnację ze sprawowanego urzędu. „To typowa procedura określona prawem kanonicznym. Ksiądz biskup uczynił to nieco wcześniej, gdyż 75 lat kończy 10 lutego – tuż po powrocie od Ojca Świętego” – tłumaczy ks. kan. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Ks. Gącik wyjaśnia, że rezygnacja z urzędu nie jest żadnym zaskoczeniem i wynika wyłącznie z wymogów prawa kanonicznego, nie ma też związku ze stanem zdrowia bp. Ryczana. „Do takiej decyzji zobowiązany jest nie tylko biskup, ale i każdy pełniący urząd w Kościele, np. księża proboszczowie” – precyzuje ks. Gącik.
Urzędowa rezygnacja bp. Ryczana nie oznacza jednak, że przestaje on wypełniać swoją posługę. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, do którego trafiła oficjalna rezygnacja biskupa kieleckiego, przekaże dokument Ojcu Świętemu, który zdecyduje o dalszych krokach. „Przypuszczenia, kto będzie nowym biskupem i kiedy poznamy jego nazwisko, to po prostu spekulacje”- mówi ks. Gącik.
Kazimierz Ryczan, obecny biskup kielecki, urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Rzeszowie.
W 1966–69 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 1970–75 pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie i prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu. W 1978 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1983 został adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Wyjeżdżał na stypendia naukowe w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Po zatwierdzeniu rozprawy habilitacyjnej objął stanowisko kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.
W 1993 przyjął święcenia biskupie. Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993 r. Nowy biskup kielecki przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Bp Ryczan nadal prowadził wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.
W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980–81), wicedyrektorem Konwiktu księży studentów (1983–89), a potem jego dyrektorem (1989 –93). Był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax. Od 2008 jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.
Zainteresowania naukowe bp Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jego bibliografia obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 75.
† Stanisław Orłowski 1969
† Jarosław Sulej 2017
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl