Ks. Stefan Radziszewski, wykładowca literatury w seminarium duchownym i prefekt LO Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach, ogłosił drukiem Siedmiu zbuntowanych (Bunt w młodej prozie polskiej).
Zarówno tytuł, jak i forma opracowania, nawiązują do Siedmiu twarzy Judasza, które prezentowały historię apostoła zdrajcy w literaturze XX wieku. Kolejny zbiór esejów ks. Stefana, Siedmiu zbuntowanych, przedstawia fascynujące zmagania literatury z problematyką buntu.
Bunt w fejsbukowej odmianie Piotra Czerwińskiego (Pigułka wolności) to parodia buntu, bunt zdradzony, bunt bez buntu. Wobec banalności świata buntuje się również intelektualistka z powieści Agnieszki Drotkiewicz (Teraz). Jej bunt jest pozorny, kończy się kapitulacją. To bunt samotnej, nieszczęśliwej kobiety, która tęskni za prawdziwą miłością. Z kolei szaloną wersję buntu przedstawia Mariusz Sieniewicz (Rebelia), jego geriatryczna rewolucja dokonuje się w futurystycznych dekoracjach. W świecie kultu młodości, gdzie atrakcyjność i wygląd są podstawą oceny człowieka, Sieniewicz podejmuje ze swoimi staruszkami rewoltę à rebours, walkę o prawo człowieka do starości i śmierci.
Dwie kolejne powieści ukazują bunt w wersji prowincjonalnej. W Wałbrzychu córka buntuje się przeciwko matce, nowe przeciwko staremu, ciekawe świata i przygód przeciwko podszytemu lękiem. Joanna Bator (Piaskowa Góra) portretuje polską wieżę Babel, którą trudno do końca zrozumieć, ponieważ przeszłość stapia się z teraźniejszością, a to, co magiczne, z tym, co banalne i codzienne. Natomiast w swojej powieści o nadmorskim Kostyniu Daniel Odija (Kronika umarłych) ukazuje bunt jako kategorią metafizyczną. Rozum nie potrafi znieść ciężaru pustki, samotności i rozpaczy. Egzystencja osuwa się w obłęd i rodzi bunt w obłędzie i z obłędu. Nie jest to nawet bunt przeciwko obłędowi, ale właśnie bunt pomimo obłędu.
Ostatni buntownicy z tomu Siedmiu zbuntowanych podejmują walkę w przestrzeni duchowej. Jarosław Naliwajko (Zero) prezentuje udrękę zmagania z depresją, walkę o prawdziwe życie wewnętrzne, potrzebę autentyczności i sensu. Niestety, jego bohater pozostaje zagubiony labiryncie życia. Podobnie porażką kończy się historia autora Siekierezady, jednak jest to zupełnie odmienny finał. Testamentowe Pogodzić się ze światem Edwarda Stachury to zapis bólu i rozdzierającej tęsknoty. Właśnie dlatego „jeansowy” buntownik pojawia się w tomie „młodej prozy”, chociaż od śmierci Stachury minęło już trzydzieści pięć lat.
Różne są imiona buntu w młodej prozie polskiej – twierdzi ks. Stefan – różnymi został opatrzony etykietami. Skoro tak trudno jest być człowiekiem, a jeszcze trudniej jest żyć po ludzku, więc może nie wolno kapitulować. Nie warto „nie być” człowiekiem. A człowiek to istota, która stawia pytania i nieustannie poszukuje. Po prostu: żyje! Z zachwytem podąża za prawym i szlachetnym, ale temu, co podłe i nikczemnie – dobitnie i stanowczo mówi swoje buntownicze „nie”. I nie chce żyć w lęku… W swej podróży przez świat nie pozwala się omamić pustą i jałową obietnicą szczęścia, w której iluzja zastąpiła prawdę.
Ks. Stefan Radziszewski, SIEDMIU ZBUNTOWANYCH. BUNT W MŁODEJ PROZIE POLSKIEJ, Wydawnictwo „Alleluja”, Kraków 2014, ss. 200.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl