Adres:
26-035 Raków, Ociesęki nr 35
41-353-52-85
liczba mieszkańców: 1 250
Proboszcz:
ks. Andrzej Zawadzki, mgr lic. teol., KHK, ur. 1968 (Leszczyny), wyśw. 2002, mian. 2021
Rys historyczny:
Ociesęki wśród lasów – malowniczo położone w sercu Gór Świętokrzyskich, nie bez powodu zyskały miano „Szwajcarii świętokrzyskiej”. Początki parafii sięgają z XVII w.
Historia na pograniczu dwóch diecezji
W 1617 r. w Ociesękach była erygowana parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (oryginalny dokument zachował się w archiwum parafialnym). Kościół wzniesiono kilka lat wcześniej, z fundacji Jana i Zuzanny Gutkowskich, którzy zapragnęli tak wzrostu duchowego okolicy, jak i osłabienia wpływów innowierczego Rakowa. 22 grudnia 1617 r. bp krakowski Marcin Szyszkowski dokonał konsekracji kościoła. Z wizytacji kanonicznej z 1678 r. pochodzi opis kościoła, poświadczający m.in. autentyczność relikwii Krzyża Świętego, które dotąd znajdują się w Ociesękach. Certyfikat wystawił bp Franciszek Bisleti, prałat domowy papieża. W 1805 r. Ociesęki przydzielono do nowo utworzonej diecezji kieleckiej, a w 1818 r. – ponownie do diecezji sandomierskiej.
Do ważnych w historii parafii wydarzeń należy budowa kaplicy w Mędrowie pw. Matki Bożej Częstochowskiej w roku 1900. Wzniesiona staraniem Wawrzyńca i Salomei Arendarskich, służy parafii do dzisiaj. W 1925 r. parafia Ociesęki znalazła się ponownie w granicach diecezji kieleckiej, a w rok później wcielono ją do dekanatu Daleszyce.
Kwestionariusz z 1941 r., a więc z pierwszych lat wojny, zawiera szczegółowy opis ociesęckiego kościoła i jest to po nim pamiątka ostatnia, gdyż 8 stycznia 1945 r. Niemcy spalili kościół.
W latach 1946-1947 wybudowano nowy – mniejszy, mający raczej tymczasowy charakter. W 1960 r. z okazji 350-lecia parafii bp Jan Jaroszewicz poświęcił trzy nowe dzwony. Od 1997 r. jest odprawiana Msza św. w kaplicy w Celinach.
W murach nowego kościoła
W 1991 r. rozpoczęto kopanie fundamentów pod nowy kościół według projektu inż. arch. Jerzego Wójcika ze Staszowa. W 1996 r. odprawiono w nowych murach pierwszą Mszę św. Rozebrano wtedy stary kościółek z dzwonnicą. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela poświecił w 1997 r. bp Kazimierz Ryczan. Zachowały się w nim tylko nieliczne zabytki, ocalałe ze starego, m.in. wspomniany relikwiarz z I poł. XVII w., monstrancja, niewielkie późnobarokowe rzeźby, obraz przedstawiający patrona parafii. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks, być może z racji bliskości świętokrzyskiego sanktuarium. Całe wyposażenie jest nowe.
Czy wiesz, że…
Z zachowanych fragmentarycznie kronik parafialnych wiadomo, iż 28 listopada 1863 r., w pobliżu kościoła toczyła się bitwa między powstańcami, a wojskiem rosyjskim. Zginęło wówczas 22 Polaków, w tym kapitan Tylman i adiutant Olszewski, których pochowano we wspólnej mogile. A wiosną tegoż roku przez Ociesęki przechodził w oddziale powstańców Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert.
Odpusty: św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca
św. Jana Ewangelisty – 27 grudnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl