Przekazanie delegacjom parafii Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia i symboli ŚDM

„Światowy Dzień Młodzieży jest nie tylko świętem, ale także poważnym duchowym zadaniem. Aby był on owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach, stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych” (Jan Paweł II, Orędzie do młodych z okazji V ŚDM, 1990).

W tym duchu reprezentanci z ponad 250 parafii naszej diecezji oraz z grup i inicjatyw  apostolskich posługujących na rzecz młodych zgromadzili się w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r., w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Młodzi wraz z duszpasterzami modlili się pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka o dar dobrego przygotowania się i przeżycia zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II oraz Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. W homilii hierarcha nawiązał do znaku jakim jest iskra, która choć wątła i łatwa do zniszczenia, jeśli jest właściwie przechowywana, może rozniecić wielki płomień. Czas jaki jest przed nami powinien być odpowiedzią na wołanie na wołanie Jezusa, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: „[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje”.

Widocznym tego znakiem pielęgnowania tego zadania były przekazane parafiom, na zakończenie Eucharystii, przez Księdza Biskupa: Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia i miniatury symboli Światowych Dni Młodzieży - krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Tak lampion z Iskrą Miłosierdzia jak i symbole ŚDM zostaną umieszczone w kościołach parafialnych, aby przypominać o tych ważnych dla Kościoła w Polsce wydarzeniach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani nie tylko są z młodymi podczas kolejnych wielkich  spotkań Światowych Dni Młodzieży, ale nieustannie pielgrzymują po świecie z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Właśnie w tegoroczną Niedzielę Palmową te Znaki Światowych Dni Młodzieży, Ojciec Święty Franciszek przekazał w Rzymie, na Placu św. Piotra delegacji polskiej młodzieży i rozpoczyna się ich pielgrzymka po polskich diecezjach oraz kilkunastu krajach Europy Wschodniej. Do naszej diecezji zawitają one w lutym przyszłego roku. Są jak powiedział błogosławiony Jan Paweł II „niczym pochodnia podawana z rąk do rąk” i „jak świetlany znak ufności młodych pokoleń trzeciego tysiąclecia”. Przez ich przyjęcie oraz modlitwę we wspólnotach parafialnych pragniemy dobrze przygotować się do przeżywania wielkiego Święta Młodych w 2016 r. najpierw w etapie diecezjalnym, a potem w Krakowie.

Wraz z symbolami Krzyża i Ikony, Ksiądz Biskup przekazał delegatom parafii również Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, która dotarła do diecezji z Łagiewnik w IV Niedzielę Wielkiego Postu. W ten sposób chcemy wypełnić wezwanie bł. Jana Pawła II do „rozniecania iskry Bożej łaski” i „przekazywania światu ognia miłosierdzia”. „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami miłosierdzia!”? – mówił wtedy Ojciec Święty. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni.

W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 r., Iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub Paschałów rodzinnych i zaniosą do swoich rodzin. W domu wierni pomodlą się w gronie rodzinnym przy zapalonej świecy. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego Miłosierdzia.

Zobacz także: www.sdm.diecezja.kielce.pl