„Miłosierdziu Bożemu wyrażamy naszą wdzięczność za św. Jana Pawła II, który stał się nauczycielem wierzących i niewierzących, który nawiedził wszystkie zakątki ziemi, oprócz Rosji i Chin, gdzie szatan nie dał mu dostępu” – mówił w Niedzielę Miłosierdzia bp Kazimierz Ryczan w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji – zarazem w odpust parafialny - koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.
Bp Ryczan przypomniał fascynację św. Jana Pawła II – Bożym Miłosierdziem, jego nauczanie podczas pielgrzymek do ojczyzny i ojcowski stosunek wobec Polski i Polaków.
Apelował także, aby wszystkim udzielił się entuzjazm radości i dziękczynienia za dar dwóch świadków chrześcijaństwa – św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. Przypomniał, że oprócz sławnych królów i bohaterów narodowych, oprócz pisarzy i poetów, „mamy świętego, który owładnięty miłosierdziem Bożym, rzucił iskrę miłosierdzia światu”.
„On przemawiał do Polaków sercem, jak prawdziwy ojciec, który buduje dom” – podkreślał bp Ryczan, przypominając pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. oraz wskazywanie przez niego na Dekalog i przykazania – jako na podstawę ładu moralnego.
„Jan Paweł II zaprosił obcych do domu, jakim jest Kościół Chrystusowy” – mówił także biskup kielecki przypominając pamiętne spotkanie w Asyżu, w którym uczestniczyli chrześcijanie innych wyznań oraz przedstawiciele różnych religii oraz nawiedzanie przez papieża ich świątyń.
„On zdroje miłosierdzia Bożego kieruje, jak prośbę wyrażoną w Łagiewnikach: drodzy rodacy, wołajcie – Jezu, ufam Tobie” – podkreślał bp Kazimierz Ryczan.
Uroczystość w Sanktuarium zakończyła procesja eucharystyczna i akt zawierzenia Miłosierdziu Bożemu.
Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach erygował - w miejsce ośrodka duszpasterskiego - 16 stycznia 1982 r. ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki.
Nowoczesną świątynię dla ok. 5 tys. osób zaprojektował prof. dr arch. Marian Sztafrowski z Politechniki Gdańskiej, a jego żona Krystyna wykonała projekt wystroju wnętrza. Mozaika Chrystusa Miłosiernego wypełniająca ścianę ołtarzową jest autorstwa prof. Anieli Kity. Świątynia powstała ze składek parafian.
W 2001 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł ją do rangi diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Parafia liczy ok. 17 tys. wiernych.
Podczas Mszy św. zmarł ks. prałat Stanisław Sztafrowski
W niedzielę Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium podczas Mszy św. o godzinie 18.00 śp. ks. prałat Stanisław Sztafrowski, w grupie kilkudziesięciu kapłanów wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem rozpoczął uroczystą koncelebrę. Zasłabł na początku liturgii. Pomimo akcji reanimacyjnej przeprowadzonej w zakrystii przez kilku obecnych na uroczystości lekarzy i pomocy ratowników z karetki pogotowia, nie udało się uratować kapłana. Ks. Sztafrowski od pewnego czasu chorował na serce, które pracowało za pomocą rozrusznika.
„Jeszcze tego samego dnia był aktywny, nic nie zapowiadało tragedii” – mówią kapłani obecni wtedy w sanktuarium. Ich zdaniem, „to bardzo piękna i symboliczna śmierć” – w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II, w święto Miłosierdzia Bożego i podczas Eucharystii, „którą dokończył już w niebie”.
Msza św. żałobna odbędzie się w środę 30 kwietnia o godzinie 16.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 1 maja o godz. 14.00, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Zmarły zostanie pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach, w grobowcu księży proboszczów kieleckich.
Stanisław Sztafrowski urodził się w 1933 roku w Pińczowie, święcenia otrzymał 1958 roku. Był m.in. organizatorem parafii i budowniczym kościoła w Przesławicach k. Miechowa. W 1981 r. mianowany został pierwszym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego na Czarnowie w Kielcach. Był założycielem wspólnoty parafialnej na kieleckim osiedlu Czarnów – jednej w większych w mieście, organizowanej w trudnych czasach schyłkowego PRL, był także budowniczym kościoła parafialnego, który od 2001 r. jest diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na terenie parafii ks. Sztafrowski mieszkał jako rezydent.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl