Ruszył cykl pięciu letnich koncertów w bazylice, zaplanowanych z okazji obchodów 850-lecia sprowadzenia bożogrobców do Polski.
Projekt muzyczny pod nazwą De Musica in Ecclesia trwa od maja do września i jest realizowany dzięki m.in. dotacji z programu „Mecenat Małopolski”. Parafia Grobu Bożego uzyskała dofinansowanie na ten cel w kwocie 10 tys. złotych. Proboszcz ks. Mirosław Kaczmarczyk podkreśla, że muzyczne wydarzenie wpisuje się w jubileusz bożogrobców i jest zachętą do odwiedzania bazyliki. „Chcemy promować kult Grobu Bożego i powrócić do tradycji pielgrzymek, z których Miechów od średniowiecza słynął w Europie. Nie bez powodu nasze sanktuarium nazwano Polska Jerozolimą” – mówi w rozmowie z KAI.
25 maja w niedzielę odbył się pierwszy koncert. W programie "Przez Śmierć do Życia" melomani – ok. 150 osób - wysłuchali koncertu Zespołu Muzyki Dawnej "Antica Cucina" w składzie: Katarzyna Kucia (śpiew - sopran), Katarzyna Pilipiuk (obój barokowy), Artur Łuczak (skrzypce barokowe), Anna Huszczo (klawesyn).
Muzycy grający na kopiach XVIII-wiecznych instrumentów sonaty kościelne (sonatae da chiesa) Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla oraz arie z kantat Jana Sebastiana Bacha wykonali utwory z epoki baroku. „W bazylice powstała niepowtarzalna atmosfera dzięki przepięknemu sopranowi Katarzyny Kuci i dźwiękowi barokowych instrumentów, całości dopełniała akustyka wnętrza i bogaty barokowy wystrój miechowskiego sanktuarium. Brawom nie było końca” – ocenia Karolina Gamrat z Muzeum Ziemi Miechowskiej.
W przerwach między utworami Jacek Sajka czytał teksty Karola Wojtyły.
Kolejny koncert odbędzie się 1 czerwca w wykonaniu Rzemieślniczego Towarzystwa Śpiewackiego „Hasło” im. dr. H. Jordana z Krakowa. W programie znajdą się: Bogurodzica, Ave Maria, O Domine Jesu Christe.
Kolejny koncert zaplanowano na 20 lipca 2014 – będzie to muzyka organowa w wykonaniu Andrzeja Grudnia. W programie znajdą się utwory: Jana Sebastiana Bacha i Mieczysława Surzyńskiego.
9 sierpnia w Miechowie wystąpi Cracov Guitar Quartet z Krakowa z programem „Muzyczne żywioły – ogień i woda”, natomiast 14 września – zespół „Duch” z Krakowa.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Historia bożogrobców rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tu licznie pielgrzymami. Zakon od początku cieszył się prestiżem w Europie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235–1293 zbudowano nowy romański kościół, poświęcony przez bp. Prokopa. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom.
Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój. 15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. - bp Tomasz Nowina Nowiński, generał - przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, a w 1997 r. bp kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl