Dawne mieszkanki, ich dzieci, siostry pasterzanki, pracownicy Caritas, społecznicy i założyciele schroniska uczestniczyli dzisiaj w jubileuszu jednego z pierwszych w Polsce domów dla samotnych matek – w Wiernej k. Małogoszcza, gdzie pomoc otrzymało ponad 300 matek i ponad 200 dzieci.
Obchody 25-lecia rozpoczęły się od poświęcenia kapliczki św. Józefa przy schronisku, aby, jak mówiono „opiekun Najświętszej Rodziny, był także ojcem i opiekunem dla dzieci i matek”.
Mszy św. w kościele parafialnym w Wiernej przewodniczył ks. prof. Jan Śledzianowski, twórca schroniska 25 lat temu, z udziałem ks. Stanisława Słowika – dyrektora Caritas kieleckiej, ks. Krzysztofa Banasika – wicedyrektora Caritas kieleckiej, ks. Jana Jagiełki – dyrektora Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz ks. Wiktora Walochy – miejscowego proboszcza. Obecni byli także franciszkanie z Chęcin, którzy otaczają placówkę opieką duchową.
„Dom służy życiu” – mówił w homilii ks. prof. Śledzianowski, wspominając twórców tego dzieła, m.in. śp. ks. Michała Strząbałę, a także początki inicjatywy w Łukowej, następnie przekształcanie starej plebanii w Wiernej w schronisko. Organem prowadzącym Dom jest Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, a pracują w nim od początku i siostry pasterzanki.
„Pan zainspirował, szlachetni ludzie podjęli tę myśl (…). Dokonuje się tutaj albertyńskie rozdawanie chleba, czyli wypełnianie ewangelicznej miłości” – mówiła przełożona pasterzanek, s. Krystyna Maślarz. Obecna była także s. Helena Wojno, wieloletnia kierowniczka placówki oraz przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta z Wrocławia.
„W czasie 25 lat w Domu Samotnej Matki w Wiernej pomoc otrzymało 310 matek, 130 dzieci, 112 noworodków” – informuje KAI ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas kieleckiej.
Rotacja potrzebujących i mieszkańców jest bardzo duża. Podczas ostatniego półrocza otrzymały tutaj pomoc dwie matki po porodzie, cztery matki z niemowlętami oraz matka z rocznym chłopcem i dwulatkiem. Odbyły się także dwie uroczystości chrztu. Obecnie Dom Samotnej Matki w Wiernej czeka remont, który rozpocznie się w czerwcu.
Pełna nazwa zgromadzenia sióstr pasterzanek brzmi: Służebniczki Matki Dobrego Pasterza bł. Honorata Koźmińskiego. Charyzmat pasterzanek skupia się na posłudze i pomocy młodym dziewczętom zaniedbanym moralnie, zagrożonym demoralizacją oraz prostytucją. Siostry prowadzą ośrodki socjoterapii oraz placówki szkolno-opiekuńcze. Nie noszą habitu.
Pasterzanki przybyły na Kielecczyznę 25 lat temu, na zaproszenie ks. prof. Jana Śledzianowskiego, wówczas prezesa Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Kielcach, który wyszedł z inicjatywą powołania Domu Samotnej Matki w Wiernej. Była to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce i bardzo potrzebne miejsce dla matek spodziewających się dziecka, porzuconych przez partnera, nieakceptowanych przez rodziców, ubogich i bez środków do życia. Początkowo warunki były skromne. Drewniany dom przeznaczony na placówkę trzeba było przygotować na przyjęcie matek. Wygospodarowano miejsca na pokoje oraz na kaplicę dla sióstr. Z pomocą ks. Stanisława Słowika - prezesa Towarzystwa od 1993 r., a potem dyrektora Caritas kieleckiej, ks. prof. Jana Śledzianowskiego i ludzi dobrej woli siostry urządziły dom. Kobiety przyjeżdżały do Wiernej niemal z całej Polski. Zdarzało się, że w Domu przebywało jednocześnie osiem ciężarnych.
Z inicjatywy bp. Kazimierza Gurdy kapłani i parafie diecezji kieleckiej podczas zakończenia Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Piotrkowicach przekazali ofiarę na Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl