Uroczystości w Bazylice Katedralnej zakończyły trwające w Kielcach od czwartku obrzędy liturgiczne inwestytury, czyli przyjęcia dwudziestu nowych członków w szeregi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie bożogrobcami.
Mszę św. wieńczącą ceremoniał sprawował członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan, w koncelebrze m.in. z bp. Piotrem Skuchą z Sosnowca. W uroczystości wzięło udział ponad stu rycerzy i dam – członków zakonu z całej Polski oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, senator PiS Krzysztof Słoń, a także mieszkańcy Kielc.
W homilii bp Kazimierz Ryczan rozważał tajemnicę Zmartwychwstania i przesłanie pustego Grobu Chrystusa w kontekście wyzwań dla współczesnych ludzi i misji zakonu rycerskiego. „Dwadzieścia wieków później, po Zmartwychwstaniu, wszedłem do Grobu Bożego w Jerozolimie, był on pusty. Przede mną w Grobie były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus i usłyszałem wołanie św. Pawła – „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza (…)”. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia, Jezus mojego dzieciństwa i młodości” – mówił bp Ryczan. Analizował także przesłanie Wieczernika, podkreślając m.in., że „Ewangelia Wieczernika nie zuboży rodziny, ani jej nie zdeprawuje, ani ją rozbije, gdyż ona wszystkich cementuje”.
Ceremonia inwestytury obejmowała kobiety i mężczyzn. Jej ostatnim aktem – zwieńczeniem trzydniowej liturgii i obrzędów, było pasowanie dzisiaj 20 nowych członków prze biskupa kieleckiego poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia i zawieszanie krzyża bożogrobców.
5 czerwca kandydaci i członkowie Zakonu modlili się w kościele akademickim św. Jana Pawła II, 6 czerwca, w kościele św. Wojciecha, odbyła się tzw. Liturgia Czuwania i Msza św. Natomiast główna Msza św. w Bazylice kieleckiej odbyła się dzisiaj, a poprzedziła ją procesja konfratrów i dam w uroczystych strojach.
W szeregi zakonu bożogrobców weszło dwudziestu nowych członków z całej Polski, w tym kilka z diecezji kieleckiej: dr Anna Tokarska z Kielc, Ryszard Woźniak z Kielc, ks. Mirosław Kaczmarczyk z Miechowa, Halina Pietrzyk z Miechowa, Maria Szuba z Mianocic k. Książa Wielkiego, Jan Żebrak z Charsznicy.
Inwestytury bożogrobców organizowane są od 1996 r., w różnych miastach Polski, na zaproszenie biskupów diecezjalnych.
Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego główna ich siedziba znajdowała się w Perugii, w północnych Włoszech. Grupa rycerzy posługiwała zbrojnie w miejscach świętych. Stała się ona z czasem oddzielnym zakonem rycerskim. Zakon stracił jednak na znaczeniu po upadku Akki i jako jednolita formacja uległa rozproszeniu. Jego gałąź duchowna - Zakon Kanoników Regularnych - po okresie wielkiej świetności znacznie odupadł.
W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.
Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób.
Siedzibą polskiego zwierzchnictwa jest Miechów, gdzie znajduje się sanktuarium Grobu Bożego, zwane „polską Jerozolimą”.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl