„Dźwigamy się z niewoli grzechu i rękę podaje nam Jezus, który chce nam wrócić wolność i proponuje nawrócenie z grzechu” – mówił w święto Bożego Ciała bp Kazimierz Ryczan podczas modlitwy przy ostatnim ołtarzu. Kilka tysięcy wiernych przeszło ulicami kieleckiej starówki w procesji od kościoła św. Wojciecha do katedry.
„Doświadczamy trudu życia, doświadczamy ułomności ludzkiej natury, doświadczamy cierpienia i upokorzeń, przegranych z samym sobą, ze słabością, z szatanem. Dźwigamy się z tej niewoli i rękę podaje nam sam Jezus” – podkreślił biskup kielecki.
Kilka tysięcy wiernych przeszło ulicami kieleckiej Starówki w procesji Bożego Ciała - od kościoła św. Wojciecha, przez centrum miasta, koło Ratusza, do bazyliki katedralnej. Cztery ołtarze umieszczone były: przy kościele św. Wojciecha, koło empiku na ul. Warszawskiej, na frontonie Urzędu Miasta oraz przy kieleckiej katedrze. Tutaj był ołtarz chleba, przy którym bp Kazimierz Ryczan wygłosił homilię.
Rozważał w niej wielką tajemnicę Bożego Ciała oraz chleba ludzi wolnych, sprawiedliwych, słuchających Jezusa i Jemu ufających. Boże Ciało określił jako tajemnicę „niewiarygodną, głęboką, pociągającą, utęsknioną”. Biskup przypomniał ważny w życiu każdego człowieka dzień pierwszej Komunii świętej, który był „pierwszym zbliżeniem się do tej tajemnicy”, gdy „Bóg stał się pokarmem i zbliżył się do każdego, kto do Niego przyjdzie”.
Biskup podkreślił, że wiarę w obecność samego Boga pod postacią chleba należy czerpać ze słów samego Jezusa, który powiedział o tym podczas ostatniej wieczerzy w Wieczerniku, a „On nie wypowiadał słów na wiatr, On nie składał pustych obietnic, nie było to mówienie dla mówienia”. Tak jak zapowiedział, umarł na krzyżu i zmartwychwstał trzy dni potem.
„Klękam z całą pokorą i pragnę śpiewać pieśń pochwalną Jezusowi pod postacią chleba” – mówił bp Ryczan. Podkreślił, że Eucharystia jest „chlebem ludzi wolnych, nie jest chlebem niewolników”. Zauważył, że różne bywają rodzaje niewoli, np. polityczna, ale „nie mogą one odebrać wolności ducha” - miliony ludzi, pomimo terroru i prześladowań, czuło się wolnymi w czasach niewoli hitlerowskiej i komunistycznej. „Uwielbiam Cię, Chlebie ludzi wolnych od przywiązania do grzechu” – mówił bp Ryczan, wskazując na różne słabości i sposoby przywiązania do grzechu oraz na wolną wolę każdego człowieka w postanowieniu „wyjścia z niewoli grzechu”.
Podkreślił także, że Eucharystia to „chleb ludzi budujących sprawiedliwość”. W tym kontekście zwrócił uwagę na afery wstrząsające Polską, z obecną aferą taśmową. „Smutno jest słuchać o aferach (…). Zawiera się tajne umowy, kiedyś nazywało się to zamach stanu, dzisiaj jest to sposób uprawiania polityki” – ubolewał bp Ryczan.
Jego zdaniem, „spożywający Boże Ciało budują sprawiedliwość”, a np. nauczyciele i profesorowie przystępujący do Stołu Pańskiego gwarantują dobre wychowanie przyszłych pokoleń. Biskup zaapelował o uwielbienie i oddanie czci Jezusowi Eucharystycznemu.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl