W dniach 17-19 czerwca 2014 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała Triduum poświęcone osobie świętego brata Alberta Chmielowskiego, które poprzedziła nowenna przez jego wstawiennictwo. Jego życiorys i duchowość przybliżone zostały także w dodatkach do Parafialnego Pisma SANCTUS.
Każdy z nas zna smak chleba. Zdajemy sobie sprawę, że ciężko bez niego żyć – dlatego codziennie modlimy się „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Jego wartość jest prawdziwa i nie do przecenienia. To właśnie chleb przemienił Chrystus w swoje Ciało.
We wtorek, 17 czerwca przypadało liturgiczne wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego - patrona najbiedniejszych. Podczas popołudniowej Mszy św. ks. proboszcz Józef Knap przybliżył postać św. Alberta i przytoczył fragmenty kazania biskupa Karola Wojtyły wygłoszonego w 50 rocznicę śmierci Chmielowskiego. Wierni odmówili także Litanię do nowego patrona parafii. Na koniec Eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii św. brata Alberta.
Na czas Triduum parafianie przygotowali w kościele specjalną dekorację bocznego ołtarza. Został tam umieszczony obraz św. brata Alberta, który od około 30 lat wisi w naszej świątyni oraz napis „Święty Bracie Albercie módl się za nami”. W podświetlonym miejscu, udekorowanym kwiatami ustawiono relikwiarz. Jest to dar młodzieży, która przystępowała do Sakramentu Bierzmowania. W relikwiarzu w kształcie krzyża franciszkańskiego (tau) umieszczona jest zapieczętowana relikwia, którą delegacja parafii Brzeziny odebrała w maju z Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie.
Dnia 18 czerwca 45 młodych parafian otrzymało Sakrament Bierzmowania. Podczas tej Eucharystii o. Edward Stradomski - opat cystersów z Jędrzejowa dokonał także uroczystego wprowadzenia relikwii i przekazał je na ręce księdza proboszcza. W wygłoszonej homilii tłumaczył młodym, na przykładzie św. brata Alberta, na czym polega wypełnianie chrześcijańskiego powołania do świętości. Oprawę tej eucharystii oprócz bierzmowanych przygotowała Schola parafialna im. św. Stanisława Kostki i Schola Angelo z Piotrkowic. Na koniec wszyscy zebrani w świątyni mogli ucałować relikwie przy śpiewie pieśni ku czci „świętego biedaczyny z Krakowa”. Opuszczali świątynie z pamiątkowymi obrazkami z wizerunkiem brata Alberta z brzezińskiego kościoła.
W czwartek, 19 czerwca w Kościele powszechnym świętowano Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Brzezinach był to także ostatni dzień Triduum ku czci świętego brata Alberta. Podczas kazania na każdej z Mszy św. tego dnia ks. proboszcz Józef Knap pokazywał różnice między zwykłym chlebem, a chlebem eucharystycznym. Podkreślił także wartość ofiary Pana Jezusa, której dokonał za nas na krzyżu. Na koniec każdej mszy odbyło się poświęcenie „chlebków miłosierdzia”. Miały one symbolizować ofiarę Chrystusa, ale także i naszą ofiarę na rzecz drugiego człowieka. Inspiracją do tego symbolu i mottem ostatniego dnia Triduum były słowa świętego brata Alberta: „Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii: czyż Jego miłość mogłaby obmyśleć jeszcze coś piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Dawajmy siebie samych.” „Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.
Przy śpiewie pieśni „Panie dobry jak chleb” wierni mieli szansę ucałować relikwie świętego brata Alberta i zabrać do domu chlebki, których specjalnie na ten dzień upieczono ponad 500 sztuk. Obok koszy z pieczywem znajdowała się skarbona na ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc materialną jednej z potrzebujących rodzin z naszej parafii. Złożony dar miłosierdzia był naszym żywym dziękczynieniem za przybycie tego świętego patrona do Brzezin.
Także tego dnia rocznicę swojej I Komunii Świętej przeżywały dzieci z klas trzecich. Tradycyjnie odbyła się także uroczysta procesja do czterech ołtarzy.
Dzięki Triduum podczas, którego zostały wprowadzone relikwie św. brata Alberta, mogliśmy zgłębiać sens ofiary ponoszonej na rzecz bliźniego, a także kontemplować Najwyższą Ofiarę, której dokonał nasz Zbawiciel i dziękować za dar Eucharystii. Panie, Tyś dobry jak chleb!
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl