Adres:
32-130 Koszyce, Plac Jana Pawła II nr 1
tel. 453-055-977
liczba mieszkańców: 1 429
Proboszcz:
ks. Krzysztof Dziurzyński, ur. 1975 (Nowiny), wyśw. 2000, mian. 2019
Rys historyczny:
W 1374 r. Koszyce otrzymały prawa miejskie z nadania Elżbiety Łokietkówny. Należały wówczas do parafii Witów. Według źródeł – w parafii istniał drewniany kościół, będący filialną świątyńką pobliskiej parafii Witów.
Pierwszy drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny – wezwanie przetrwało do czasów obecnych – zbudowany prawdopodobnie równolegle do powstawania miasta, spłonął ok. 1582 r. Odbudowany przed 1595 r., skupiał wokół siebie szkołę i różne bractwa: literackie, św. Anny, szkaplerzne.
W 1665 r. Koszyce zniszczyli Szwedzi, a w latach 1795-1809 – wojska austriackie. Po powstaniu styczniowym miasteczko utraciło prawa miejskie.
Przy kolejnej, czwartej z kolei, także drewnianej świątyni, bp kielecki Wojciech Górski erygował parafię w 1815 r. I ten drewniany kościół także spłonął wraz z okolicznymi budynkami w ogromnym pożarze w 1880 r. Musiał być potężny, skoro było w nim aż 7 ołtarzy.
W latach 1881-1887 staraniem ks. prob. Antoniego Brudkiewicza wzniesiono obecny kościół w Koszycach – murowany, jednonawowy. Był on konsekrowany przez bpa Tomasza Kulińskiego 22 maja1887 r.
Matka Boża Koszycka wśród kościelnych pamiątek
Jej wizerunek znajduje się w głównym ołtarzu. Jest to obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I poł. XVII w. Maryja wciąż odbiera cześć w swym wizerunku, o czym świadczą wota, zgromadzone w dużej ilości – niestety częściowo zniszczone w pożarach, rozgrabione. Obraz był odnowiony w 1939 r. Na zasuwie znajduje się XIX-wieczny obraz św. Marii Magdaleny, patronki kościoła, klęczącej u stóp Chrystusa.
W ołtarzu bocznym jest cenny gotycko – renesansowy obraz na desce z pierwszej połowy XVI w., przedstawiający scenę zabójstwa św. Stanisława. W prawym ołtarzu jest znacznie młodszy, bo z 1992 r. – obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy (na zasuwie patron rolników św. Izydor). W kaplicy bocznej – ołtarz św. Krzyża, uratowany po pożarze drewnianego kościoła św. Krzyża. Złocone tabernakulum to dar rodzin z USA. Stacje Drogi Krzyżowej w litym drewnie, odznaczające się walorami artystycznymi, wykonał w 1949 r. Wojciech Durek z Kielc.
Oprócz zabytkowych, kunsztownie wykonanych naczyń liturgicznych, jest m.in. relikwiarz św. Krzysztofa (1771 r.) w kształcie ręki, a także ciekawe księgi, np. rytuał z 1756 r., brewiarze, mowy pogrzebowe oraz ornaty, w tym współczesny – podarowany przez Benedykta XVI podczas pielgrzymki do Polski.
Odpust: św. Marii Magdaleny – niedziela po 22 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl