Od Mszy św. w wiślickim sanktuarium, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, rozpoczęła się XXXIII Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę. Przed pątnikami ok. 200 km drogi, do Jasnej Góry dotrą 13 sierpnia. Pierwszą dla pątników kieleckich Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Ryczan, bp Marian Florczyk, ks. prałat Wiesław Stępień – kustosz w Wiślicy, kierownik pielgrzymki - ks. Jacek Iwan, księża od lat związani z pielgrzymką oraz ci, którzy wyruszają na pątniczy szlak.
Homilię wygłosił bp Ryczan. Mówił w niej m.in. o celowości pielgrzymowania, duchowej motywacji pielgrzymów oraz o bolączkach współczesności i demokracji. Nawiązując do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, wyjaśniającego, że nieczyste jest to, co wychodzi z człowieka przez jego usta, a nie to, co się spożywa – biskup skrytykował szczególnie postawę ks. Wojciecha Lemańskiego, w tym jego wypowiedzi podczas Woodstock.
„Ks. Lemański w ramach swoiście pojętej ewangelizacji zachęcał do porzucania Kościoła, do podziałów, do buntów przeciw biskupom, którzy powinni wymrzeć, jako niepotrzebna kasta” – zauważał bp Ryczan. Stwierdził także m.in., że ks. Lemański „poszedł utwierdzić ich w nienawiści do wiary”, a właśnie „to jest nieczystość”.
Bp Ryczan skrytykował działania gender, chwaląc postawę prof. Chazana, stającego w obronie życia. Przypomniał także, że dawniej podstawę ładu społecznego i praworządności stanowił Dekalog, a dzisiaj jego miejsce zastąpiła demokracja, która stała się „Bogiem, sprawcą i prawodawcą”. „Rację mają ci, którzy stworzyli liczniejszą koalicję” - zauważył.
Biskup zaapelował do pielgrzymów, aby wsłuchali się w duchowe przesłanie Matki Bożej Uśmiechniętej, czczonej od czasów Łokietka w wiślickim sanktuarium. „Zabierzcie na drogę Jej uśmiech do brata, siostry, uśmiech do przyrody i Pana Boga” – mówił bp Ryczan.
Pielgrzymi po noclegu w Wiślicy wyruszają jutro rano na pątniczy szlak.
Podzieleni na 13 grup, po przejściu ok. 200 kilometrów dotrą do jasnogórskiego sanktuarium 13 sierpnia. Od 3 lat pieszej pielgrzymce kieleckiej towarzyszy grupa duchowa, której patronuje św. Jan Paweł II.
Na trasie będą rozważane postawy świętych i błogosławionych, w czym pomogą specjalnie przygotowane animacje pod kierunkiem ks. Grzegorza Stachury, ojca duchownego pielgrzymów.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Videorejestracja i foto: Janusz Kamiński, Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl