Około 2,2 tys. pielgrzymów z XXXIII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej przybyło 13 sierpnia 2014 r. do jasnogórskiego sanktuarium. Pielgrzymi z kieleckiej pielgrzymki mają za sobą 8 dni marszu i około 200 kilometrów drogi. Z pielgrzymami całą trasę szedł bp Marian Florczyk. Najmłodszy pątnik – Dominik z grupy białej, ma zaledwie 2 miesiące, najstarsza jest 82-letnia pani Helena.
„Wszyscy czują się znakomicie. Cieszymy się, że towarzyszył nam bp Marian Florczyk, który przyznał, że ponownie po latach odkrył uroki pieszej pielgrzymki” – mówi Agnieszka Pacholec, rzeczniczka pielgrzymki kieleckiej. Przez ostatnie lata z pielgrzymką szedł rokrocznie bp Kazimierz Gurda, który w tym roku został biskupem siedleckim, a wcześniej przez wiele lat śp. bp Mieczysław Jaworski. Bp Marian Florczyk, organizator i uczestnik m.in. majówki rowerowej – kontynuuje tę kielecką tradycję.
Pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, a duchowo towarzyszyła im grupa 14, której patronuje św. Jan Paweł II, licząca ok. 10 tys. osób. W jej imieniu szedł i modlił się ks. Adam Koćwin.
Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki kieleckiej było wyznanie „Wierzę w Syna Bożego”, w czym pomagało przypominanie, także poprzez ruchowe i wizualne animacje, postaci świętych i błogosławionych.
Pielgrzymi podczas katechez i nauk głoszonych na szlaku, rozważali postawy i świadectwa życia świętych i błogosławionych, w tym tych mniej znanych. Byli to m.in. rodzeństwo Marta, Maria i Łazarz, bł. Marta Wiecka – pielęgniarka szarytka, zmarła na tyfus, czy św. Bartłomiej. Z kolei relikwie bł. Karoliny Kózkówny „wędrowały” po wszystkich grupach pielgrzymkowych podczas całej drogi.
„Pielgrzymi pisali do siebie na karteczkach także tzw. dobre słowo, które trafiało do innych barci i sióstr na pielgrzymce, a wczoraj – na zwojach - troski i żale skierowane do Matki Bożej, które wręczali przewodnikom” – opowiada Pacholec.
Oficjalnie pielgrzymkę zakończyła Msza św. na Wałach Jasnogórskich, celebrowana przez kilku biskupów.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl