Kieleckie obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej kielczanie, kombatanci, delegacje szkół, samorządowców oraz politycy spotkali się przy pomnikach wojennych na apelach poległych.

Na Cmentarzu Wojsk Polskich, w Kwaterze Ofiar Września 1939, ks. prałat dr Andrzej Kaszycki - kanclerz kieleckiej Kurii, poprowadził modlitwę za zmarłych, szczególnie tych, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku i walczących w Kampanii Wrześniowej. Zaapelował do młodzieży, by pamiętała, by II wojna światowa nie była tylko historyczną rocznicą , ale także okazją do modlitwy za patriotów.

Genezę wybuchu II wojny światowej szczególnie w granicach ówczesnego województwa kieleckiego, przypominał m.in. Leszek Dziedzic, historyk z Muzeum Historii Kielc. „Już od 1 września Kielce były bombardowane. Niemcy zniszczyli koszary na Bukówce, ujęcia wody na Biagłogonie. Następnie, od 4 września naloty nasiliły się. Zbombardowano kamienice przy ul. Piotrkowskiej, Paderewskiego, Kościuszki oraz dworzec, na którym zginęło około 80 osób. Centrum uległo sporym zniszczeniom” – opowiadał.

W Kwaterze Ofiar Września 1939 Roku na cmentarzu przy ul. Ściegiennego złożono kwiaty zapalono znicze. Hołd Żołnierzom Września oddali m.in.: wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut, przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, senator PiS Krzysztof Słoń, wicestarosta kielecki Zenon Janus, a także wojskowi oraz przedstawiciele służb mundurowych. Licznie stawiły się formacje kombatanckie.

Udano się także na Cmentarz Partyzancki, gdzie zapalono znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r.

Wśród uczestników uroczystości była m.in. młodzież z kilku szkół, np. z Gimnazjum nr 10, I LO im. Stefana Żeromskiego i z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl