Upamiętniono kapelana NSZ - biskupa Szczepana Sobalkowskiego

Postać bp. Szczepana Sobalkowskiego, kapelana Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych upamiętniono w niedzielę, w 70. rocznicę powstania tej formacji. Spotkanie w Zespole Szkół Katolickich rozpoczęła Msza św. w kaplicy szkoły, gdzie bp. Sobalkowski był prefektem, poprzedzona wystąpieniem wspomnieniowym ks. Radosława Sobalkowskiego - wnuka rodzonego brata biskupa.

Wspominał on krewnego poprzez pryzmat rodzinnych wątków, np. oddania chorowitego, zaledwie trzyletniego Szczepana - pod opiekę Matki Bożej Częstochowskiej, pomoc przyszłemu biskupowi ze strony rodziny, udzielaną podczas studiów w Polsce i za granicą, jego świetny kontakt z młodzieżą i dokonania kaznodziejskie, czego efektem były zbiory kazań wydawane przed wojną drukiem.

Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W homilii przypominając sylwetkę ks. Sobalkowskiego – byłego rektora WSD, zwrócił szczególnie uwagę na aspekt umiejętności budowania przez niego ”wspólnoty wierzących w Chrystusa”.

Następnie w holu szkoły poświęcono tablicę przypominającą bp. Sobalkowskiego i jego związki ze szkołą – dawnym „Biskupiakiem”.

Film o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, panel historyczny z udziałem m.in. Leszka Żebrowskiego i Andrzeja Jankowskiego oraz koncert pieśni patriotycznej, uzupełniły prezentację tej wyjątkowej postaci.

Organizatorem spotkania był Okręg Świętokrzyski Narodowych Sił Zbrojnych, obchodzący 70. rocznicę powstania, ZSK Diecezji Kieleckiej oraz Prezydent Kielc.

Szczepan Sobalkowski rodził się 23 XII 1901 r. w Kromołowie k. Zawiercia. Odbył m.in. studia uniwersyteckie w Innsbrucku (1923). Przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Weiza (1924), a doktorat z teologii moralnej uzyskał w 1926.

Po powrocie do kraju pracował we Włoszczowie, w Chmielniku, w gimnazjum im. bł. Kingi w Kielcach, w latach 1929 – 35 pełnił obowiązki prefekta w Biskupim Gimnazjum św. Stanisława Kostki. Podczas II wojny światowej został zwierzchnikiem kapelanów Okręgu V Narodowych Sił Zbrojnych ps. „Andrzej Bobola”, „ks. Andrzej Sokołowski”.

W 1945 r. został mianowany rektorem kieleckiego seminarium i przywracał uczelnię do życia po latach okupacji. Aresztowany przez UB w 1950 oraz w 1951 r. był poddany wielomiesięcznym śledztwom, dzieląc m.in. los bp. Czesława Kaczmarka (na podstawie kazań i prac uznano go za „wroga ustroju socjalistycznego i ZSRR”). W 1954 r. ks. Sobalkowski został skazany na łączną karę 7 lat więzienia, utratę praw na 4 lata, przepadek mienia. Był więziony w mokotowskim więzieniu w Warszawie, w Sztumie i we Wronkach. Do Kielc powrócił w kwietniu 1954, chory na serce, reumatyzm, żółtaczkę.

Decyzją Piusa XII otrzymał nominację na sufragana kieleckiego. Konsekracja przez posługę bp. Kaczmarka odbyła się 11 lutego 1958 r. (biskup nominat nie czuł się dobrze, ale nie życzył sobie zmiany terminu). Bp. Sobalkowski zmarł następnego dnia, 12 lutego 1958 r., podczas Mszy św. dziękczynnej na Jasnej Górze, gdy odmawiał z wiernym spowiedź powszechną.

dziar
tekst za: www.ekai.pl