Orędzie papieża na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu

„Sieć cyfrowa może być miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób” – czytamy w Orędziu Papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Polsce jest on obchodzony w niedzielę 21 września 2014 r.

„Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania” – taki jest tytuł orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. To kolejne orędzie zwracające uwagę na rolę internetu i sieci społecznościowych. Po raz pierwszy jego autorem jest papież Franciszek (orędzie z 2013 r. było przygotowane jeszcze przez Benedykta XVI).

Ojciec Święty podkreśla wielką rolę mediów w dzisiejszym świecie. Jak zauważa, media mogą nam pomóc poczuć się bliżsi jedni drugich. „W szczególności internet stwarza ogromne możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, i jest to rzecz dobra, jest to dar Boga” – pisze papież Franciszek. Zwraca jednak uwagę na niektóre zagrożenia, jak na przykład szybkość przekazu informacji, która „przewyższa nasze zdolności refleksji i osądu i nie pozwala to na zrównoważone i poprawne wyrażanie samych siebie”. Dlatego Papież zachęca, by „odkryć na nowo pewne poczucie powolności i spokoju. Wymaga to czasu i umiejętności wyciszenia się, by słuchać. Musimy także być cierpliwi, jeśli chcemy zrozumieć człowieka innego od nas”.

Papież przywołuje przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, która – jak zauważa – jest również przypowieścią o człowieku przekazu. „Kiedy głównym celem przekazu jest nakłanianie do konsumpcji lub manipulowanie osobami, mamy do czynienia z gwałtowną agresją, podobną do tej, jakiej doświadczył człowiek pobity przez zbójców i porzucony na skraju drogi, jak czytamy w przypowieści. W nim lewita i kapłan nie widzą swojego bliźniego, lecz kogoś obcego, od którego lepiej trzymać się z daleka” – czytamy w orędziu. Dalej Papież podkreśla, że „nie wystarcza przechadzać się po cyfrowych «drogach», a więc po prostu połączyć się: trzeba, aby temu połączeniu towarzyszyło prawdziwe spotkanie”. Ojciec Święty zaznacza, że również drogi cyfrowe, pełne są ludzi, często zranionych: mężczyzn i kobiet szukających zbawienia lub nadziei.

„Otworzyć drzwi kościołów znaczy również otworzyć je na świat cyfrowy, zarówno po to, by ludzie wchodzili, niezależnie od tego, jakie są ich warunki życia, jak i po to, by Ewangelia mogła przekraczać próg świątyni i wychodzić wszystkim naprzeciw. Jesteśmy powołani do dawania świadectwa o Kościele, który ma być domem wszystkich” – pisze Papież. I zachęca chrześcijan: „Nie bójcie się zamieszkać w świecie cyfrowym. Wrażliwość i obecność Kościoła w świecie przekazu są ważne, aby prowadzić dialog z dzisiejszym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościoła, który towarzyszy w drodze i potrafi iść ze wszystkimi”.

tekst za: www.episkopat.pl

Pobierz: Orędzie Papieża Franciszka na XLVIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu