Świętość „to droga pokory, prostoty i ubóstwa, która sprawia, że jesteśmy wolni i szczęśliwi” – piszą biskupi w Liście Pasterskim zapowiadającym XIV Dzień Papieski. Podejmują refleksję nad tym, jak świętość rozumiał Papież – Polak oraz wspominają niedawne uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, przypadającego 12 października, w roku kanonizacji dwóch papieży, brzmi: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. „Świętość to nie tylko troska o piękno własnego człowieczeństwa, ale to więź z Bogiem oraz bohaterskie niekiedy otwarcie na człowieka” – czytamy w liście Episkopatu Polski przed XIV Dniem Papieskim.
Biskupi zwracają uwagę na to, że świętości nie można ograniczyć jedynie do praktyk pobożnych ani nie można jej odnaleźć w postawie ucieczki przed życiem. „Święci zawsze zadziwiali swoją zwykłością, normalnością i pokorą. Potrafili łączyć to z heroicznością cnót uznanych przez Kościół” – piszą, odwołując się do przykładu Jana Pawła II.
Rozumiał on świętość jako pielgrzymowanie do Boga. Zaznaczał, że jest ona darem i zadaniem „dla świeckich, tak samo jak dla zakonników i kapłanów”. Biskupi przypominają też słowa Jana Pawła II z 1991 r. o tym, że „postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”. Zdaniem Papieża świętość nigdy nie osłabia życia publicznego, ale je dynamizuje i wznosi na wyższy poziom.
Wspominając uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II z maja tego roku, biskupi podkreślają, że szczególną troską świętych Papieży była osobista więź z Bogiem. To właśnie ona stanowiła fundament ich świętości.
W liście Episkopatu znajdujemy zachętę do dziękczynienie Bogu za życie i kanonizację Jana Pawła II. Można je wyrażać poprzez modlitwę, świętość życia oraz wrażliwość na potrzeby innych. W Dniu Papieskim, 12 października, jak co roku będzie można wesprzeć „żywy pomnik” Jana Pawła II – Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga młodym, uzdolnionym ludziom z małych miejscowości w całej Polsce.
List Episkopatu Polski zapowiadający XIV Dzień Papieski był odczytywany w kościołach 5 października 2014 r.
tekst za: www.episkopat.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl