Adres:
29-145 Secemin, Psary nr 14
tel. 664-754-875
liczba mieszkańców: 550
Proboszcz:
ks. Jerzy Zawłocki, mgr teol., ur. 1970 (Kozłów Małogoski), wyśw. 1995, mian. 2016
Rys historyczny:
Pod koniec XIX w. wzniesiono w Psarach, należących do parafii Dzierzgów, parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W 1923 r. postanowiono wybudować kościół. Jednak rozpoczęte prace przerwano, a to z powodu pożaru, który strawił większą część wioski. Bp August Łosiński dekretem wydanym 6 marca 1928 r. zobowiązał proboszcza dzierzgowskiego do odprawiania Mszy św. w kaplicy w Psarach.
Drugi raz budowę kościoła pw. św. Piotra i Pawła rozpoczęto podczas okupacji niemieckiej w 1943 r. W tym czasie ustanowiono samodzielny ośrodek duszpasterski - rektorat. Kościółek był mały, część była murowana, a część drewniana. Dach pokryty blachą. Pierwsza wizytacja duszpasterska w parafii odbyła się w 1964 r., a dokonał jej bp Edward Muszyński.
8 marca 1976 r. bp Jan Jaroszewicz erygował parafię w Psarach. W 1979 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego, murowanego z cegły. W 1983 r. położono fundamenty pod nowy kościół, który został wybudowany dzięki znacznej pomocy Polonii z Anglii. Pierwsza pasterka w nowym kościele odprawiana została w grudniu 1988 r. Kościół został poświęcony 4 października 1992 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego. W ostatnich latach otwarto nową kaplicę przy kościele, gdzie w miesiącach zimowych odprawiana jest Msza św.
Czy wiesz że...
Około 1770 r. dziedzicem dóbr Psary był Michał Czarnooki, a przeszło sto lat później, od 1876 r., właścicielem Psar był Adolf Stefani, z pochodzenia Niemiec, przybyły do tej miejscowości z Zawiercia. Ponieważ w czasach zaboru carskiego nie wolno było cudzoziemcowi kupić całego majątku, więc na współwłaściciela przybrał sobie Feliksa Jędrusia z Siewierza. Po nabyciu majątku, nowi właściciele przystąpili do parcelacji gruntów. Po osiedleniu się przybyłych tu rolników powstała kolonia Psary.
Mieszkańcy wsi wznieśli w 1888 r. małą kapliczkę krytą gontem. W wieżyczce zawieszono sygnaturkę, a w środku umieszczono ołtarz z obrazem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Kapliczką opiekował się właściciel terenu, na którym stanęła – Józef Muca. On to przy pomocy sygnaturki w maju i październiku wzywał wiernych na odmawianie litanii czy różańca, a każdego dnia w południe przypominał o modlitwie Anioł Pański. Od 1916 r. raz w miesiącu, proboszcz parafii Dzieżgów, zaczął odprawiać w kapliczce Mszę św. raz w miesiącu.
Odpusty: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca
Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl