„Miałem zaszczyt stanąć w szeregu mądrych biskupów kieleckich, obrońców wiary, których symbolem jest biskup Czesław Kaczmarek” – napisał w liście do diecezjan bp Kazimierz Ryczan, Administrator Apostolski. List był odczytany w kościołach diecezji w niedzielę, 16 listopada 2014 r.
Bp Ryczan przypomina, że decyzją Stolicy Apostolskiej nowym pasterzem kieleckim został bp Jan Piotrowski, a uroczysty Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach odbędzie się w sobotę, 29 listopada o godz. 11.00.
W swoim liście zwraca m.in. uwagę na patriotyczną spuściznę diecezji, na postaci patronów i sanktuaria, wydarzenia historii i na szczególne miejsce krzyża w województwie świętokrzyskim. Do parlamentarzystów apeluje o zainteresowanie wspólnotą rodziny, do dziennikarzy – o obronę wartości i polskiej tożsamości.
„Tu przeżyłem niecodzienną przygodę spotkania z historią Ojczyzny zapisaną przez bł. Wincentego Kadłubka, przez nieocenionego kronikarza ks. Jana Długosza (…), przez modlącego się słowami „Gaude Mater Polonia” poety i kompozytora dominikanina Wincentego z Kielc (…). Tu wyczuwałem puls niepodległej Ojczyzny i wyobraźnią łączyłem się z legionami Piłsudskiego, niosącymi wolność Kielcom i Ojczyźnie. Poza grób poniosę zadumę nad mogiłami partyzantów ukrytymi w lasach świętokrzyskich” – napisał bp Ryczan.
Podkreśla duchową siłę świętokrzyskiego sanktuarium na św. Krzyżu i Bożego Grobu w Miechowie, pisze o znaczeniu nowych sanktuariów: Bożego Miłosierdzia i św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, a także tych znanych od wieków: Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy.
Przypominając znaczenie krzyża w życiu publicznym, bp Ryczan wyraża wdzięczność za rajdy pielgrzymkowe na Święty Krzyż. „W tym roku ponad pięć tysięcy młodzieży wraz z duszpasterzami, katechetami, nauczycielami, rodzicami i przewodnikami świętokrzyskimi dotarło na szczyt, by adorować relikwie Świętego Krzyża (…). Pielgrzymują tak od 15 lat” - podkreślił.
W liście bp Ryczan wyraża także swój protest przeciwko brakowi krzyża na Giewoncie w spocie promującym Polskę i przypomina przestrogi Jana Pawła II. „ Polska w tym filmie odarta jest z symboliki krzyża (…). Proroku Janie Pawle II, skąd wiedziałeś, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podniesie rękę na krzyż? Co mamy robić? Brońcie krzyża! Jak? Macie w ręku kartkę wyborczą. Brońcie krzyża! Tego z Giewontu i tego, który postawiliście na grobie swego dziecka, przyjaciela, ojca lub matki” - wzywa.
Bp Ryczan zachęca także do trwania przy Maryi i „trzymania się Jej dłoni” we wszystkich sytuacjach życiowych. „Gdy szukasz pracy, trzymaj się Jej dłoni. Gdy zawiązujesz małżeństwo, gdy rodzisz dzieci, gdy wysyłasz ich w świat, trzymaj się Jej dłoni. Gdy wydaje ci się, że miłość małżeńska umiera, trzymaj się Jej dłoni.”
Parlamentarzystów wzywa, by zajęli się rodziną, rozumianą jako wspólnota. „Nie zajmujcie się drobiazgami o małżeństwach jednopłciowych, o prawach LGBT. Obywatele o takich orientacjach zawsze byli, są i będą w społeczeństwie. Zajmijcie się wspólnotą rodziny, gdzie rodzą się, wychowują i hartują ludzie miłujący Ojczyznę. Stawajcie w obronie wspólnoty rodzinnej. Przyszłości ojczyzny nikt na świecie nie buduje na mniejszościach seksualnych. Szkoda czasu na tematy zastępcze” – apeluje bp Ryczan.
Przestrzega także przed współczesnymi formami zagrożenia polskiej wolności i suwerenności. „Współczesny wróg przekracza granice przez dotacje, fundacje, programy międzynarodowe, także przez sankcje gospodarcze. Nie burzy budynków, ale atakuje wartości i symbole. Tak niewinnie zaatakował krzyż na Giewoncie. Zmierza głębiej - do zniszczenia tablic dziesięciu przykazań” – uważa bp Ryczan.
O obronę wartości zwraca się do dziennikarzy, których „głos jest słuchany przez miliony Polaków (…), jest mocny i podbudowany kolorowym obrazem”, natomiast „kaznodzieje powinni iść w pierwszym szeregu i wskazywać azymut, jakim jest krzyż”.
Biskup przypomina: „fabryki można uruchomić, bezrobocie zlikwidować, pieniądz wzmocnić, ekonomię uwierzytelnić. Trudno jest wskrzesić obumarły patriotyzm, zadomowić na powrót odrzuconą Ewangelię, pokleić rozbite tablice Dekalogu” i apeluje do diecezjan, aby nie pozostali w domu w dniu wyborów.
„W to wierzyłem. W to wierzę i dziękuję wszystkim, którzy szli ze mną tą drogą przez 21 lat” – podsumowuje bp Kazimierz Ryczan.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Przeczytaj: List Pasterski Administratora Apostolskiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl