KUCZKÓW, Podwyższenia Krzyża Świętego

Adres:
29-145 Secemin, Kuczków nr 11
tel. 538-104-449

liczba mieszkańców: 514

Proboszcz:
ks. Adam Ślósarek, ur. 1973 (Bukowno – diec. sosnwiecka), wyśw. 1999, mian. 2022

Rys historyczny:
Nie jest znana dokładna data wybudowania w Kuczkowie pierwszego kościoła. Wszystko wskazuje na to, że było to już w XIV w. (dokument erekcyjny z 1313 r. jest falsyfikatem). Zachowała się wzmianka o Kuczkowie z 1370 r. Według historyka ks. Jana Wiśniewskiego drewniany kościół w Kuczkowie został wzniesiony w 1510 r. Obecny kościół – murowany z cegły palonej – został wybudowany „kosztem ks. Marcina Zabiegalskiego – miejscowego proboszcza i Michała Czapskiego, wojewody Malborskiego – miejscowego dziedzica w 1779 r.” – jak czytamy w kronice parafialnej.

Dodać należy, że ów dziedzic wybudował także kościół w niedalekim Chrząstowie. Konsekracja kuczkowskiej świątyni miała miejsce w 1783 r. Sto lat później kościół został przebudowany, a na początku ubiegłego wieku, w 1931 r. budowla została powiększona. Lata wojen świątynia przetrwała prawie bez uszczerbków. Do większych strat zaliczyć można grabież kościelnego dzwonu przez Niemców w czasie ostatniej wojny.

Kolejni proboszczowie dbali o świątynię ciągle ją odnawiając i remontując. Dzięki staraniom Ks. Stanisława Guzikowskiego, w 1954 r. świątynia została ozdobiona nowymi polichromiami (odnowione w 1996 r. dzięki staraniom obecnego proboszcza, ks. kan. Czesława Malca). W 1982 r. wybudowana została nowa plebania, kiedy gospodarzem parafii był ks. Tadeusz Kowalski. Odnowione wnętrze świątyni, ołtarze, obrazy sprawiają, że urzeka ona swoim wyglądem.

Czy wiesz, że...
Nazwa Kuczków została prawdopodobnie utworzona od imienia Kuczek. Prawdopodobnie była osadą należącą do właściciela o tym nazwisku. W 1403 roku sołtysem w Kuczkowie był tamtejszy kmieć Piotr. W średniowieczu właścicielami Kuczkowa byli  dziedzice Kuczkowscy herbu Jastrzębiec.

Skarbem, otoczonym najwyższą czcią, są relikwie drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się w zabytkowym relikwiarzu. Do Kuczkowa trafiły z Rzymu w XVIII w., a ich autentyczność poświadcza odpowiedni dokument.

O tym, pod jakim wezwaniem jest kościół, można się domyśleć patrząc na główny ołtarz, nad którym – co niespotykane w innych świątyniach – znajduje się kolejny ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa konającego na krzyżu. Tak, więc w głównej nawie znajdują się aż trzy ołtarze: jeden posoborowy, drugi przedsoborowy, a trzeci – właśnie ten górujący nad nimi, zwany przez parafian „Golgotą” (za sprawą wspomnianego obrazu).

Odpusty: Podwyższenia Krzyża Świętego – niedziela po 14 września
Znalezienia Krzyża Świętego – niedziela po 4 maja