Bp Piotrowski: W 33. rocznicę stanu wojennego pytamy, jacy jesteśmy w oczach Boga

„Dziś, w 33. rocznicę stanu wojennego nie jesteśmy tropicielami grzeszników z tamtych czasów, ale jesteśmy wspólnotą, która pragnie widzieć samych siebie, jacy jesteśmy w oczach Boga” – mówił 13 grudnia 2014 r. bp Jan Piotrowski w homilii podczas Eucharystii w Bazylice Katedralnej, sprawowanej w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W kazaniu nawiązywał m.in. do słów św. Jana Pawła II, do pokojowej misji bł. Jerzego Popiełuszki.

„Jednak wystarczył biblijny Dawid, aby unicestwić pełne buty i arogancji potęgi zbudowane na pysze” – zauważył bp Piotrowski, przypominając, że pycha jest jednym z głównych grzechów człowieka oraz że jest to „moralny i umysłowy stan, który poprzedza inne grzechy, rozkoszuje się i karmi egoizmem”. Przypomniał także nauczanie ojców Kościoła i Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat pychy.

Nawiązując do fragmentu Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan zaapelował, aby nikt nie odpłacał złem za zło. Symbolem takiej postawy pozostaje bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który „nie trzymał w ręce granatu, butelki z benzyną ani karabinu, ale Ewangelię”.

Wymownym symbolem miłości do Ojczyzny i patriotyzmu pozostają pomniki powstańców, Żołnierzy Wyklętych i poległych za ojczyznę, z których wielu nie doczekało się sprawiedliwości. – „Bez nawrócenia, które niesie Ewangelia, nie będzie lepszej Polski i lepszej służby Ojczyźnie” – mówił bp Piotrowski.

Po zakończeniu Mszy św. delegacje władz miasta i związkowcy „Solidarności” złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny przy bazylice.

Na rynku przy kieleckim ratuszu od kilku dni można oglądać wystawę „586 dni stanu wojennego”, gdzie na 33 planszach zamieszczono informacje o najważniejszych wydarzeniach tego okresu: wprowadzeniu, przebiegu i konsekwencjach stanu wojennego. Wystawa, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w 2011 r., ma zasięg ogólnopolski, ale jest wzbogacona o wątki regionalne.

Tematyczną rekonstrukcję przygotował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury przypomniano film Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”, a w klubie studenckim „Wspak” odbył się koncert rockowej grupy Fabryka.

W Kielcach stan wojenny poprzedziły wydarzenia sierpniowe - 29 sierpnia 1980 r. - jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO - SHL, Chemar, Premę, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ »Solidarność« Regionu Świętokrzyskiego”.

13 grudnia 1981 r. siedziba Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Kielcach była zajęta przez milicję i ZOMO. Do końca grudnoia 1981 r. zarejestrowano 312 internowanych z województwa kieleckiego. Z Regionu Świętokrzyskiego ogółem internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z Regionu Świętokrzyskiego trwały nawet 10 do 12 miesięcy. Odnotowano 25 przypadków dwukrotnej, a także jeden przypadek trzykrotnej izolacji. Pomocy internowanym i aresztowanym po wprowadzeniu stanu wojennego, a także zwalnianym z pracy z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom udzielał Biskupi Komitet Pomocy Potrzebującym w Kielcach. Od 13 do 22 czerwca 1982 r. w ośrodku odosobnienia w Kielcach miała miejsce zbiorowa głodówka. Uczestniczyło w niej co najmniej 38 osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl