Tradycyjnie w II dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościołach w całej Polsce czytany był list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym roku list ks. prof. Antoniego Dębińskiego jest poświęcony chrześcijanom prześladowanym za wiarę.
Ks. prof. Antoni Dębiński na początku listu podkreśla, że tegoroczne rozważanie bożonarodzeniowe poświęcił chrześcijanom prześladowanym za wiarę. „Prześladowanie Kościoła nie ustało" – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zwrócił uwagę, że w niektórych rejonach świata wręcz się nasila, a żaden chrześcijanin nie może przyjmować obojętnie tego, że wyznawana religia staje się przyczyną wojen, represji i przymusowej emigracji. Rektora KUL niepokoi, że instytucje państwowe i międzynarodowe, mające za zadanie troskę o równe traktowanie wszystkich ludzi, często pozostają ślepe na dyskryminację chrześcijan.
„W czasie tych świąt, wspominając ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, którzy w obawie o życie własne i swoich bliskich opuszczają dom i udają się na emigrację" – przypomniał ks. rektor. Jednocześnie zaznaczył, że Katolicki Uniwersytet Lubelski chce być i staje się miejscem, w którym takie osoby znajdują schronienie. „W ubiegłym roku do naszej uniwersyteckiej wspólnoty dołączyła młoda rodzina chrześcijańska z ogarniętej wojną Syrii. Hamida i Asef ze swoim synkiem Adamem" – napisał z radością ks. prof. Dębiński.
Rektor podsumował kończący się rok. Był on przede wszystkim czasem dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, wieloletniego profesora KUL, a obecnie patrona uczelni. Ponadto uniwersytet stał się uczelnią otwarta na inne narodowości. „W bieżącym roku akademickim studia na naszej uczelni podjęło przeszło sześciuset obcokrajowców z trzydziestu państw" – podkreślił rektor. Od roku znacząco rośnie liczba studentów z Ukrainy, Białorusi, Nigerii, Chin, ale również Stanów Zjednoczonych, Francji i innych krajów.
Prof. Dębiński zwrócił uwagę na sukcesy pracowników KUL. „Nasz profesor bp Artur Miziński został wybrany w tym roku na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski" – przypomniał. Zaznaczył też, że inni profesorowie zostali powołani przez papieża Franciszka do prestiżowych gremiów w Stolicy Apostolskiej, takich jak Międzynarodowa Komisja Teologiczna, Papieska Akademia Życia, Papieska Rada ds. Kultury czy Papieska Komisja Biblijna. „Często są oni jedynymi Polakami w tych zespołach" – zaznaczył profesor.
Na zakończenie listu rektor zaprosił wszystkich do śledzenia losów i przedsięwzięć uczelni. „Drodzy Przyjaciele, pamiętajcie, że KUL jest Waszym uniwersytetem. Zapraszamy w gościnne mury naszej Uczelni" – napisał w liście ks. prof. Dębiński. Przypomniał też, że codziennie w kościele akademickim o godzinie 8.00 jest sprawowana Msza święta za wszystkich przyjaciół uniwersytetu.
Organizacja Open Doors, zajmująca się pomocą prześladowanym chrześcijanom, podaje, że obecnie represjonowanych jest od stu do dwustu milionów wyznawców Chrystusa w ponad pięćdziesięciu państwach. Coraz trudniejszej jest sytuacja chrześcijan w Syrii, Iraku i innych krajach tego regionu. Raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie za lata 2000-2010 pokazuje, że miliony chrześcijan podlegają różnym formom dyskryminacji.
Wspomnienie św. Szczepana jest jednocześnie okazją do przeprowadzenia zbiórki ofiar na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
mt/tw
tekst za: www.ekai.pl
Przeczytaj: List Rektora KUL na Święto św. Szczepana 2014
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl