Bogucice: powstaje żywa szopka z elementami etnograficznymi

Z wykorzystaniem elementów etnograficznych „Boguckiej Chaty” przy kościele Nawiedzenia NMP w Bogucicach powstaje pierwsza w dekanacie pińczowskim żywa szopka – ze zwierzętami, pastuszkami i Świętą Rodziną. „Tylko Dzieciątko zastąpi figurka, wszystkie pozostałe elementy będą żywe” – mówi KAI ks. proboszcz Marek Zielonka.

Część wyposażenia szopki, w tym żłóbek, pochodzi z „Boguckiej Chaty”, czyli z zagrody etnograficznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie Ludowe „Chata Bogucka”, które chroni i popularyzuje dorobek ziemi boguckiej, prowadząc m.in. warsztaty dla uczniów.

Jak podkreślił ks. Zielonka, żywa szopka to inicjatywa młodzieży, która wyraziła chęć przygotowania konstrukcji, wypożyczenia zwierząt i regularnych dyżurów w szopce. „To dla nich dobra lekcja odpowiedzialności, parafia jest mała, ok. 1040 osób, w trakcie świąt niewiele będę mógł organizacyjnie pomóc, a zwierzęta i szopka nie mogą być pozostawione sami sobie. Zapał jest ogromy, już rozdzielili między siebie dyżury” – dodał ks. Zielonka.

Szopka powstaje przy wejściu do kościoła. Rodzice i sąsiedzi pomagają w wykonaniu dachu i konstrukcji, która będzie się dzieliła na zagrodę dla małych i dużych zwierząt, z miejscem dla Świętej Rodziny i pastuszków. Zwierzęta będą wypożyczone z okolicznych gospodarstw. Wśród nich będą baranki, kucyk, kozy i ptactwo domowe.

Inauguracja szopki nastąpi przed Pasterką. Szopką, poza młodzieżą z parafii i uczniami szkoły podstawowej w Bogucicach, będą się opiekowały członkinie „Chaty Boguckiej”.

Parafia w Bogucicach powstała w czasach Kazimierza II, po 1374 r. – wtedy także zaczęto budowę murowanego kościoła, dokończoną dopiero w 1630 r. przez Tomasza Szawockiego, plebana Bogucic. Kościół konsekrował w 1633 r. bp Tomasz Oborski. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się otoczony niegdyś kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, z I połowy XVIII wieku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl