Z wykorzystaniem elementów etnograficznych „Boguckiej Chaty” przy kościele Nawiedzenia NMP w Bogucicach powstaje pierwsza w dekanacie pińczowskim żywa szopka – ze zwierzętami, pastuszkami i Świętą Rodziną. „Tylko Dzieciątko zastąpi figurka, wszystkie pozostałe elementy będą żywe” – mówi KAI ks. proboszcz Marek Zielonka.
Część wyposażenia szopki, w tym żłóbek, pochodzi z „Boguckiej Chaty”, czyli z zagrody etnograficznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie Ludowe „Chata Bogucka”, które chroni i popularyzuje dorobek ziemi boguckiej, prowadząc m.in. warsztaty dla uczniów.
Jak podkreślił ks. Zielonka, żywa szopka to inicjatywa młodzieży, która wyraziła chęć przygotowania konstrukcji, wypożyczenia zwierząt i regularnych dyżurów w szopce. „To dla nich dobra lekcja odpowiedzialności, parafia jest mała, ok. 1040 osób, w trakcie świąt niewiele będę mógł organizacyjnie pomóc, a zwierzęta i szopka nie mogą być pozostawione sami sobie. Zapał jest ogromy, już rozdzielili między siebie dyżury” – dodał ks. Zielonka.
Szopka powstaje przy wejściu do kościoła. Rodzice i sąsiedzi pomagają w wykonaniu dachu i konstrukcji, która będzie się dzieliła na zagrodę dla małych i dużych zwierząt, z miejscem dla Świętej Rodziny i pastuszków. Zwierzęta będą wypożyczone z okolicznych gospodarstw. Wśród nich będą baranki, kucyk, kozy i ptactwo domowe.
Inauguracja szopki nastąpi przed Pasterką. Szopką, poza młodzieżą z parafii i uczniami szkoły podstawowej w Bogucicach, będą się opiekowały członkinie „Chaty Boguckiej”.
Parafia w Bogucicach powstała w czasach Kazimierza II, po 1374 r. – wtedy także zaczęto budowę murowanego kościoła, dokończoną dopiero w 1630 r. przez Tomasza Szawockiego, plebana Bogucic. Kościół konsekrował w 1633 r. bp Tomasz Oborski. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się otoczony niegdyś kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, z I połowy XVIII wieku.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl