Kielce: Naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej nauczał w kościele akademickim

Pastor Andrzej Jeziernicki – Naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej wygłosił 19 stycznia 2015 r. Słowo Boże w wypełnionym wiernymi kościele akademickim św. Jana Pawła II. Nabożeństwu w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Uczestniczyli w nim duchowni kilku Kościołów chrześcijańskich obecnych w Kielcach i na terenie diecezji kieleckiej, kapłani – ekumeniści: ks. dr Paweł Borto - referent ds. ekumenizmu, ks. prof. Przemysław Kantyka, ks. prałat dr Władysław Sowa, ks. kan. dr Andrzej Jankoski i ks. Michał Haśnik - z Diecezjalnej Rady Ekumenicznej, członkowie Świętokrzyskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, klerycy i profesorowie kieleckiego seminarium na czele z rektorem ks. kan. dr. Pawłem Tamborem, wspólnoty innych wyznań.

W nabożeństwie uczestniczyła także blisko 20-osobowa grupa parafian z Kazimierzy Wielkiej na czele z ks. Dziekanem Januszem Mularzem i Adamem Bodziochem - Burmistrzem Miasta i Gminy Kazimierza Wielka.    

Pastor Jeziernicki przywołał „cudowny obraz” spotkania Jezusa z Samarytanką, nakreślony w Ewangelii Janowej, przypomniał też jego historyczne i obyczajowe tło, które zbaraniało Żydom przejścia przez Samarię. Przed tym krokiem nie zawahał się Jezus, Syn Boży, który wszedł do Samarii i złamał kolejne tabu – rozmawiał z kobietą.

„Dzisiaj mamy problem wśród chrześcijan, czy możemy się spotkać i pomodlić” – zauważył pastor, przypominając zarazem wagę wizyty papieża Jana Pawła II w synagodze w Rzymie. „To był sukces jednego człowieka, który obnaża miliony wyznawców chrześcijaństwa, niekoniecznie udali by się oni bowiem do synagogi na nabożeństwo” – zauważył pastor. I dodał: - „Niewielu z nas zadaje sobie trud, by przełamać bariery, przed czym nie zawahał się Syn Boży wkraczając do Samarii (…). Mam nadzieję, że ta ilustracja pomoże nam przełamywać bariery i podziały” – mówił pastor.

Postawił także pytanie: „Kim On – Jezusa Chrystus, jest dla mnie, czy jest moim osobistym Zbawicielem, czy ta historia wciąż jest dla mnie żywa?”.

Na koniec prezbiter życzył, aby każdy mógł „doświadczyć daru Bożego, jakim jest Jezus Chrystus”.

Z kolei bp Jan Piotrowski modlił się: „Nasze słabości sprawiają jednak, że ulegamy duchowi podziału i nie patrzymy a siebie, jak na braci – dzieci jednego Ojca. Stojąc przed Bogiem na wspólnej modlitwie ze skruszonym sercem prośmy o łaskę przebaczenia”.

Nabożeństwo uświetnił Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz otwarta w niedzielę 18 stycznia wystawa kilkudziesięciu ikon, wyeksponowana po obu stronach nawy głównej.

Było to pierwsze spotkanie ekumeniczne w nowym, funkcjonującym od maja 2014 r., kościele akademickim.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"