Adres:
28-363 Oksa, Węgleszyn nr 116
tel. 782-009-127
liczba mieszkańców: 2 569
Proboszcz:
ks. Andrzej Żuber, ur. 1961 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1988, mian 2009
Wikariusz:
ks. Grzegorz Kozik, mgr lic. teol., ur. 1975 (Książ Mały), wyśw. 2000, mian. 2021
Rys historyczny:
Pierwotny kościół drewniany został zastąpiony murowanym, zbudowanym w 1367 r. w stylu gotyckim przez bpa krakowskiego Floriana Mokrskiego. Kościół, kilkakrotnie przebudowywany – stoi do dzisiaj.
„Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego” z 1884 r., t. V podaje m.in.: Osiedlił się tu w XIV w. ród szlachecki hrabiego Jelita z Morska w Wieluńskiem (...). Florian z Morska, biskup krakowski (1366-1380) wystawił w miejscu istniejącego już tu kościoła drewnianego nowy, murowany pw. św. Andrzeja. Prawo patronatu należało kolejno do dziedziców Węgleszyna i pobliskiego Zakrzowa. Proboszcz miał hojne uposażenie w placach, rolach (dwa łany), dwie łąki w lesie nad Lipnicą i jedną nad Nidą.
Data powstania węgleszyńskiej parafii nie jest znana. Kościół jest orientowany, jednonawowy, ostre łuki uzupełniło później beczkowane sklepienie. Przypory nad bocznym wejściem i wnęka w zakrystii oraz chrzcielnica z 1367 r. (surowy, lekko rozczłonkowany blok czerwonego piaskowca) to pozostałości gotyku. Kościół był restaurowany i przebudowywany w XVIII-XIX w. (m.in. został przedłużony) oraz w 1915 r.
Ołtarze – główny i boczne są rokokowe. Centralne miejsce w świątyni zajmuje obraz Marki Bożej z Dzieciątkiem z 1700 r. Matka Boża Szkaplerzna z Węgleszyna jest otoczona wielką czcią. Dotąd zachowała się tradycja tłumnych odpustów 16 lipca. Z kultem wizerunku łączy się wydarzenie z czasów II wojny światowej – ocalenie za stawiennictwem MB z Węgleszyna umierającego partyzanta. W jednym z bocznych ołtarzy przedstawiony jest główny patron kościoła św. Andrzej Ap., w drugim – Pan Jezus Ukrzyżowany. Na drzwiach do zakrystii zachował się Herb Jelitczyków, na ścianach – epitafia marmurowe z XVII-XIX w.
Czy wiesz, że…
Zachował się akt ślubu rodziców Stefana Żeromskiego. W 1858 r. przed Matką Bożą Węgleszyńską ślubowali sobie Wincenty Żeromski l. 39 i Franciszka Józefa Katerlanka l.25, panna parafii tutejszej. Ślubu udzielił im ks. Żółciński, pleban węgleszyński.
Jedno z kościelnych epitafiów upamiętnia dziedziczkę z Węgleszyna, Annę Krzelczycką Mrożkową, która została zamordowana w 1657 r. przez cofające się wojska szwedzkie w okresie potopu szwedzkiego. Jej los podzieliło wielu okolicznych mieszkańców.
Nazwa Węgleszyn prawdopodobnie pochodzi od wypalania węgla drzewnego.
Odpusty: św. Andrzeja Apostoła – 30 listopada
MB Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl