- „To miejsce jest bardzo ważne, ponieważ daje wsparcie zarówno chorym, jak i ich rodzinom" - dodaje ks. Słowik.
Małgorzata Kudła, kierownik ośrodka zaznacza, że placówka przeznaczona jest docelowo dla trzydziestu takich osób zamieszkałych na terenie miasta Kielce.
- „Do naszego ośrodka przyjmujemy osoby, które cierpią na choroby neurodegradacyjne, otępienne. Są to choroby, w którym zapomina się o dniu codziennym, o swojej tożsamości. Naszym celem jest pomoc chorym w odtworzeniu tego, co zapomnieli. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego w 100 %, ale staramy się" – dodaje Małgorzata Kudła.
Placówka proponuje terapię wspomagającą pamięć, rehabilitację, usługi psychologa oraz indywidualne podejście do każdego uczestnika, które może polepszyć kondycję zdrowotną i spowolnić postęp choroby.
- „Treningi, które prowadzimy są całym spektrum działania. Są to ćwiczenia pamięciowe. Naszym podopiecznym oferujemy też treningi związane z życiem codziennym, czyli: mycie, ubieranie się, przyrządzanie posiłków. Są to treningi, podczas których chorzy ćwiczą wszystkie działania samoobsługi. Prowadzimy także treningi relaksacji. Wielu naszych podopiecznych ma problemy z agresją. Podczas takich treningów pomagamy takim osobom wyciszyć się" - wyjaśnia kierownik ośrodka.
Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17:00. Podopieczni są przyprowadzani do ośrodka przez swoją rodzinę.
tekst za:
www.em.kielce.pl